در این مقاله بخوانید

مقدمه

_ نصب دیوارپوش سه بعدی به چه صورت است؟
_ دیوارپوش چیست؟
_ آیا از ابزار و وسایلی که جهت نصب دیوارپوش‌ سه بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند اطلاعی دارید؟

در ادامه، موما به پاسخ این سوالات می‌پردازیم.

یکی از قسمت‌های مهم در طراحی داخلی ساختمان دیوارپوش است. دیوارپوش‌ها به جهت زیبایی دیوار و عملکرد آن‌ها دارای اهمیت زیادی هستند. دیوارها به عنوان وسیله‌ای جهت مجزا کردن فضاهای مختلف ساختمان و یک عنصر در دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند. پنل سه بعدی موجب ایجاد فضایی زیبا و منحصر به فرد در منزل می‌شوند. در ادامه قصد داریم به برخی از ابزار نصب دیوارپوش اشاره کنیم.

ابزار و وسایل مورد نیاز برای نصب دیوارپوش سه بعدی

دیوار پوش چیست؟

دیوارپوش‌ها به عنوان یکی از عناصر در زیبایی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دیوارپوش‌ها علاوه بر آنکه انواع مختلفی دارند. دارای جنس‌های گوناگونی نیز هستند. دیوارپوش‌ سه بعدی را هم برای دیوارهای تازه ساز و هم برای دیوارهای قدیمی می‌توان مورد استفاده قرار داد.

انواع دریل ها

یکی از ابزاری که به عنوان ابزار نصب دیوارپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد، دریل‌ها هستند. دریل‌ها به جهت بستن پیج یا سوراخ کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دریل‌ها در پنل سه بعدی دارای انواع گوناگونی هستند. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

1) دریل دستی: در سالیان اخیر با گسترش تکنولوژی و استفاده بیشتر سیستم‌ها از آن، کاربرد دریل‌های دستی به شدت کاهش یافته است و دریل‌های مجهزتر و پیشرفته‌تر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش استفاده از دریل‌های دستی فشار وارد کردن به اهرم است که با این مته شروع به کار خواهد کرد.

2) دریل بادی: دریل بادی همانطور که از نامش مشخص است از طریق باد کار می‌کند. عملکرد دریل بادی به صورتی است که برای کار کردن مته به کمپرسور یا پمپ باد نیاز است.

3) دریل برقی: امروزه به کار بردن دریل برقی از انواع سایر آن معمول‌تر است. از این دریل کارآمد هم در مصارف خانگی و هم صنعتی می‌توان استفاده کرد. دریل برقی دارای دو نوع در اندازه‌های کوچک و بزرگ است. از دریل‌های بزرگ‌تر بیشتر در صنعت به کار می‌رود. همچنین ابزار نصب دیوارپوش و قرنیز نیز همان اندازه‌ی بزرگ آن است.

انواع دریل ها

میخکوب

میخکوب‌ها نیز جزو ابزار نصب دیوارپوش محسوب می‌شوند. میخکوب در پنل سه بعدی نیز مانند دریل‌ها دارای انواع مختلفی است. اما نکته‌ی حایز اهمیت اینجا است که ابزار مناسب برای نصب دیوارپوش همان میخکوب بادی است.

همچنین میخ‌هایی که جهت انجام کار برای این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود دارای انواع متنوعی هستند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان میخ sk، میخ tn، میخ تیپو، میخ نواری، میخ کپسولی و… را نام برد.

منگنه زن

منگنه زن‌ها به عنوان ابزارهای نصب دیوارپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد این ابزار پایدار نگه داشتن پنل‌ها است. به‌طورکلی این دستگاه دارای سه نوع مختلف است. دستگاه منگنه زن دستی، دستگاه منگنه زن برقی و دستگاه منگنه زن بادی. عملکرد دستگاه منگنه زن بادی از طریق باد است. بادی که این دستگاه تولید می‌کند از طریق یک کمپرسور است. در واقع این دستگاه با منگنه‌های بلند خود، نیاز ما به هر گونه چسب را در نصب دیوارپوش سه بعدی برطرف می‌کند.

منگنه زن

کمپرسور

کمپرسورها جز ابزارهای نصب دیوارپوش هستند. این دستگاه‌های پرکاربرد جهت ایجاد هوای فشرده مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه هوای فشرده را به فشار تبدیل می‌کند. دستگاه کمپرسور برای تجهیزات برشی یا نصبی کاربرد دارد.

کمپرسور مانند دیگر تجهیزات نام برده شده دارای انواع گوناگونی است که شما می‌توانید هر یک از آن‌ها را به کل ببرید. از انواع کمپرسورها می‌توان به کمپرسور روتودینامیمی، کمپرسور باز، کمپرسور گریز از مرکز، کمپرسور جابه جایی مثبت، کمپرسور پیستونی، کمپرسور دوار و کمپرسور محوری اشاره کرد. به‌طورکلی از میان انواع کمپرسورها، کمپرسور پیستونی بیشتر از سایر آن‌ها کاربرد دارد.

اره عمود بر

اره عمود بر که به آن اره چکشی نیز می‌گویند، جز ابزار نصب دیوارپوش است. اره عمود بر دارای تیغه‌ای است که حرکت آن رو به سمت جلو خواهد بود.  این حرکت موجب می‌شود که در هر جهتی که خود بخواهید، سطح دلخواه شما برش بخورد.

اما باید دقت داشته باشید که برای یکنواختی سطح برش، توجه‌ ویژه‌ای به نحوه استفاده از این ابزار داشته باشید. این کار به این علت است که این اره دارای دقت نسبتا کمی است. ما به‌طورکلی چهار نوع تیغه‌ی اره عمود بر داریم. این چهار تیغه را می‌توان به صورت تیغه‌ی دندانه درشت با ارتفاع کم، تیغه‌ی دندانه درشت با ارتفاع بالا، تیغه‌ی دندانه ظریف با ارتفاع کم و در آخر تیغه‌ی ریز با ارتفاع کم نام برد.

از اره‌ی عمود بر می‌توان برای برش‌های صاف یا سطح‌های منحنی و قوس دار استفاده کرد. در کل جهت برش دادن کل محصولات پلی استایرن از این اره استفاده می‌شود. زیرا که این اره دارای قابلیت انعطاف زیادی است و همچنین اره عمود بر برای سطح‌های قوس دار نیز کاربرد دارد.

اره عمود بر

اره فارسی بر

اره‌ی فارسی بر نوعی ابزار نصب دیوارپوش است که مانند دیگر تجهیزات از این نوع به سه دسته‌ی ریلی، دیسکی و ثابت تقسیم می‌شود. هر سه دسته‌ی این نوع اره برای برش دادن محصولات پلی استایرن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما به‌طور معمول نوع ریزی آن بیشتر کاربرد دارد. همچنین خوب است بدانید اره ثابت نسبت به اره ریلی برش‌هایی صاف‌تر و با دقت بیشتری دارد. به دلیل حساسیت کار با این دستگاه باید دقت داشته باشید که تمام نکات ایمنی را مو به مو اجرا کنید و یا در صورت تجربه‌ کم از یک فرد ماهر کمک بخواهید.

قرنیز

قرنیز جزیی از پنل سه بعدی است که به صورت نواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرنیزها جنس‌های گوناگونی دارند. قرنیز در گوشه‌های دیوار جای می‌گیرد. قرنیزها را می‌توان به عنوان قاب در نظر گرفت که در پایین دیوار نصب می‌شود. این وسیله از گذشته در خانه‌ها به کار می‌رفته است. البته کاربرد آن در زمان قدیم بیشتر برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و ضربه به دیوار بوده است.

قرنیز

جمع بندی

پنل سه بعدی با توجه به جنس و شکل خود انواع متنوعی دارد. انتخاب هر یک از آن‌ها بسته به ویژگی‌هایشان است. به‌طورکلی دو دسته دیوارپوش خارجی و داخلی وجود دارد که هر یک کاربرد خاص خود را دارد. برای نصب دیوارپوش سه بعدی باید از ابزار خاصی استفاده کنید که پیش‌تر آن‌ها را معرفی کردیم.