در این مقاله بخوانید

آموزش گریم و میکاپ تخصصی

شاید در ابتدا آموزش گریم و میکاپ تخصصی کمی سخت و دلهره‌آور به‌نظر برسد، اما حقیقت این است که با گذراندن یک دوره آموزشی میکاپ می‌توانید به‌خوبی از عهده این کار برایید. گریم و میکاپ نیز مانند همه هنرهای دیگر نیاز به دانستن تکنیک‌ها و سپس تمرین دارد؛ دو قدم پی‌در‌پی که اولی بر عهده آموزش‌دهنده و دومی بر عهده هنرجو است.

ما قصد داریم اولین قدم را برداریم و به شما بیاموزیم که چطور به‌درستی آرایش کنید. پس از مطالعه این آموزش گریم و میکاپ تخصصی، تنها کاری که باید انجام دهید، تمرین است.

مراحل انجام میکاپ

انجام میکاپ مراحلی دارد که لازم است به‌دنبال یکدیگر انجام شود. این مراحل به ترتیب زیر هستند:

تمیزکردن صورت

مرطوب‌کردن صورت (به‌جز پشت چشم) با استفاده از یک کرم مرطوب‌کننده مناسب.

استفاده از مقدار کمی پرایمر صورت/ دور چشم و سپس پخش‌کردن آن‌ها روی صورت/ دور چشم

استفاده از کرم‌پودر و سپس پخش‌کردن آن به‌طور یکنواخت روی کل صورت (غیر از پشت چشم)

استفاده از کانسیلر زیر چشم‌ها و بالای گونه

زدن سایه چشم با استفاده از تکنیک‌هایی که در ادامه مقاله ذکر می‌شود.

کشیدن خط چشم با استفاده از تکنیک‌هایی که در ادامه مقاله ذکر می‌شود.

استفاده از فرمژه و سپس خط ریمل

رژ گونه زدن با استفاده از تکنیک‌هایی که در ادامه مقاله ذکر می‌شود.

پودر فیکسر

 

بسیاری از مراحل فوق در آموزش گریم و میکاپ تخصصی تقریبا ساده هستند و نیازی به اعمال تکنیک خاصی ندارند. اما در میان این مراحل، کشیدن خط چشم، سایه و رژ گونه نتایج نهایی را مشخص می‌کنند. به‌عبارت دیگر آموزش گریم و میکاپ تخصصی بر این سه بخش متمرکز است. کشیدن خط چشم، سایه و رژ گونه بر اساس فرم صورت و چشم‌های هر فرد متفاوت است و ما در این‌جا برای کامل‌کردن آموزش تخصصی میکاپ هر سه مورد را آموزش می‌دهیم.

آموزش کشیدن خط چشم بر اساس مدل چشم

آموزش کشیدن خط چشم در آموزش گریم و میکاپ تخصصی به‌شرح زیر است.

چشم بادامی

برای چشم‌های بادامی انواع مختلف خط چشم مناسب است. خط چشم را از قسمت داخلی شروع کرده و یک خط نازک دقیقا به‌دنبال منحنی چشمان خود بکشید. مقدار کمی انتهای آن را بیرون و به سمت بالا امتداد دهید.

 

چشم‌های گرد

مداد یا خط چشم ژلی که ظاهر نرمی دارند برای این چشم‌ها مناسب هستند. خط چشم را در امتداد خط مژه بالایی بکشید و آن را در گوشه‌های بیرونی کمی ضخیم‌تر کنید. سعی کنید که کاملا تا انتهای چشم، خط را ادامه ندهید، زیرا ممکن است چشمان شما کوچک‌تر نشان‌داده شوند.

 

چشم با افتادگی پلک

خط چشم‌های مایع ضد‌آب یا ضد‌لک را انتخاب کنید. خط چشم را با چشمان باز بمالید تا مطمئن شوید که وقتی چشمان شما باز هستند خط چشم قابل مشاهده است. یک خط نازک در امتداد خط مژه یا یک بال ظریف برای بلندکردن چشم‌ها کافی است.

 

چشمان رو به پایین

خط چشم‌های ژلی یا مدادی برای این چشم‌ها مناسب هستند. خط چشم را در گوشه‌های بیرونی کمی ضخیم‌تر بکشید و یک حرکت ظریف به سمت بالا برای لیفت‌کردن چشم‌ها انجام دهید.

چشم با گوشه پایین‌افتاده

خط چشم‌های مایع یا ژلی برای این چشم‌ها مناسب هستند. لازم است قسمت بیرونی خط چشم را ضخیم کرده و به سمت بالا بکشید تا یک حالت گربه‌ای ایجاد شود. خط چشم گربه‌ای مشکل افتاده‌بودن چشم را برطرف می‌کند.

آموزش کشیدن سایه چشم بر اساس مدل چشم

مدل کشیدن سایه در آموزش گریم و میکاپ تخصصی تقریبا همیشه یکسان است اما رنگ‌ها بر اساس نوع چشم و نتایج مورد نظر متفاوت است. مراحل معمولا به‌شرح زیر هستند:

  • سه رنگ سایه را که با هم همخوانی داشته باشند در نظر بگیرید.
  • رنگ پایه و خنثی را روی تمام پلک بمالید.
  • تیره‌ترین رنگ را روی گوشه خارجی چشم (یک‌سوم خارجی) استعمال کنید.
  • رنگ متوسط را در یک‌سوم داخلی بکشید.
  • از یک رنگ براق برای وسط پلک استفاده کنید.
  • سه رنگ را با استفاده از براش با هم مخلوط کنید.

 

برای انتخاب رنگ سایه، نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • چشم بادامی: همه رنگ‌ها برای چشم‌های بادامی مناسب هستند.
  • چشم‌های گرد: از ترکیب سایه‌های روشن و تیره استفاده کنید. رنگ‌های روشن روی قسمت وسط می‌توانند چشم‌ها را باز کنند. در مقابل، سایه‌های تیره‌تر در گوشه، وضوح چشم‌ها را افزایش می‌دهند.
  • چشم با پلک افتاده: سایه‌های روشن و درخشان روی پلک می‌تواند پلک‌های افتاده را بازتر نشان دهد. سایه‌های مات در قسمت خارجی به عمق نگاه اضافه می‌کنند. از استفاده از رنگ‌های تیره روی کل پلک خودداری کنید، زیرا می‌توانند چشم‌ها را کوچک‌تر نشان دهند.

چشم با گوشه پایین افتاده: سایه‌های روشن در گوشه داخلی و وسط پلک می‌تواند چشم‌های روبه پایین را لیفت کند. رنگ‌های تیره در گوشه‌های بیرونی می‌توانند ظاهری به این قسمت‌ها داده و افتادگی را جبران کند.

آموزش رژ گونه بر اساس مدل صورت

مدل صورت خود را در نظر گرفته و بر اساس راهنمای آموزش گریم و میکاپ تخصصی که در قسمت زیر ارائه می‌شود، رژ گونه بزنید

 

صورت گرد

رژ گونه را کمی بالای سیب‌های گونه خود بزنید و آن را به صورت مورب به سمت شقیقه‌ها فید (fade) کنید. این روش به لیفت صورت کمک می‌کند. از زدن رژگونه خیلی کم روی گونه‌ها خودداری کنید، زیرا می‌تواند گردی را بیشتر کند.

 

صورت مربع

رژگونه را کمی بالای سیب‌های گونه خود بزنید و آن را در یک خط مورب به سمت شقیقه‌ها بکشید.

 

صورت قلبی‌شکل

رژگونه را به‌صورت مورب روی سیب‌های گونه بمالید و به سمت شقیقه‌ها بکشید. این شیوه به متعادل‌سازی پیشانی پهن‌تر صورت‌های قلبی‌شکل کمک می‌کند. از نزدیک‌کردن رژگونه به بینی خودداری کنید.

 

صورت بیضی‌شکل

صاحبان صورت‌های بیضی می‌توانند به روش‌های مختلفی از رژگونه استفاده کنند. برای داشتن ظاهری کلاسیک، رژگونه را کمی بالای گونه‌های خود بزنید و آن را به سمت شقیقه‌ها بکشید.

 

صورت بلند (مستطیل شکل)

رژگونه را روی سیب‌های گونه خود بزنید و به جای مورب آن را به صورت افقی مخلوط کنید. این روش عرض صورت را بیشتر می‌کند.

 

صورت مثلثی (مثلث معکوس)

رژگونه را روی لبه‌های بیرونی سیب گونه‌های خود بمالید و کمی به سمت شقیقه‌ها مخلوط کنید. این روش به تعادل پیشانی پهن‌تر صورت مثلثی کمک می‌کند.

 

لازم است آموزش گریم و میکاپ تخصصی ارائه‌شده در این مقاله را بارها تمرین کنید تا بتوانید آن را به‌خوبی اعمال کرده و هماهنگی کافی را بین اجزای مختلف ایجاد نمایید.