در این مقاله بخوانید

در این مقاله قصد داریم با انواع قالب های سنگ مصنوعی آشنا شویم . در آغاز مقدماتی را درباره سنگ مصنوعی بیان می کنیم . سنگ مصنوعی به طور کلی به محصولاتی گفته میشود  که به دست انسان تولید شده باشد و مواد تشکیل دهنده آن میتواند از پودر سنگ یا خورده سنگ طبیعی، سیمان و پلیمر و یا پی وی سی و رزین باشد .

کار از شما آموزش با موما
شما با تهیه دوره آموزشی ساخت سنگ مصنوعی و آنتیک می توانید به یکی از تولید کنندگان سنگ مصنوعی تبدیل شوید . برای تهیه این دوره بر روی آموزش ساخت سنگ مصنوعی و آنتیک کلیک کنید .

انواع قالب سنگ مصنوعی

قالب های سنگ مصنوعی دارای 4 مدل هستند که در ادامه هر یک از آنها را به اختصار توضیح میدهیم :

قالب لاستیکی

در ابتدا به معرفی قالب لاستیکی می پردازیم . این قالب معمولا در کارگاه های ساخت سنگ مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد .

ویژگی های برجسته این قالب عبارت است از:

1- طول عمر بالا

2- راحتی در جدا سازی سنگ از قالب

3- قیمت به نسبت مناسب تر

خروجی سنگ این قالب ، ویژگی های مختص به خود را دارد :

1- خروجی سنگ آن مات است 

2- این نوع قالب سنگ های طرح و خشن را در بر می گیرد 

کار با این قالب بسیار ساده است اما نکته قابل توجه تمیز کاری بعد از کار است !

برای تمیز کردن این نوع قالب سنگ مصنوعی دو روش وجود دارد :

روش اول : جوهر نمک و آب را به نسبت 70 به 30 باهم ترکیب می کنیم . سپس این محلول را در قالب می ریزیم و بعد از گذشت چند ساعت آن را تمیز می کنیم . توجه داشته باشید که این کار را در محیط باز انجام دهید و از دستکش و ماسک استفاده کنید .

روش دوم : مقداری گچ سفید با آب را قاطی میکنیم و به مدت 24 ساعت داخل قالب قرار میدهیم .

سپس گچ ‍، مواد داخل قالب شما را به خود جذب می کند و بعد خارج کردن گچ ، قالب شما نیزتمیز میشود 

برای نگهداری درست  از این قالب پس از اتمام کار، مقداری روغن پارافین داخل آن بریزید تا مانع خشک شدن قالب شما شود .

قالب لاستیکی

قالب ABS

دومین قالب از قالب های سنگ مصنوعی ، ABS  نام دارد. این قالب همانند قالب لاستیکی در کارگاه های ساخت سنگ مصنوعی مورد استفاده قرار میگیرد ؛ البته برای افرادی که به صورت خانگی مشغول به تولید اکسسوری هایی با سنگ مصنوعی هستند ، نیز مناسب است .

قالب ABS دارای شاخصه های زیر است :

1- قیمت مناسب و اقتصادی نسبت به قالب لاستیکی

2- طول عمر بالا به شرط نگهداری مناسب

3- سطح صاف و صیقلی

 در صنعت سنگ سازی 90 درصد از این دو  مدل قالب استفاده می شود ؛ ناگفته نماند که سنگ مصنوعی هم انواع مختص خود را دارد و هر کدام در جای خود کاربرد دارند . برای فهم بهتر این موضوع مقاله معرفی انواع سنگ مصنوعی را مطالعه نمایید . قالب ABS  نسبت به قالب لاستیکی نیاز به مراقبت بیشتری دارد زیرا به مرور زمان در صورت استفاده نامناسب شکل و حالت قالب تغییر میکند .

نحوه تمیز کاری قالب ABS  همانند قالب لاستیکی است با این تفاوت که نسبت جوهر نمک به آب نسبت 1 به 4 است  در مواردی محتویات داخل قالب با آب و مایع ظرفشویی تمیز می شود مگر لکه های رنگ داخل قالب باقی مانده باشد آنگاه با جوهر نمک کاملاً پاک می شود .

قالب ABS

قالب سیلیکونی

قالب سیلیکونی از قالب های پر طرفدار سنگ مصنوعی است . این قالب با وجود محبوبیت بالا از قیمت بالاتری هم نسبت به قالب های دیگر بر خوردار است . خروجی کار این قالب به رنگ مات است .

سیلیکون بهترین ماده برای قالب گیری است و به راحتی می توان با آن کار کرد ، به همین دلیل این نوع قالب از سنگ مصنوعی نیاز به تمیز کاری ندارد !

در مواردی قالب های سیلیکونی به نسبت طرح هایی که دارند ؛ درارای پیچ و تاب هستند به همین دلیل ممکن است مواد به کناره های آن بچسبد ، دراین صورت با آب ومایع ظرفشویی کاملاً تمیز می شود .

آموزش های جذاب موما رو از دست نده

قالب سیلیکونی

قالب طلقی

آخرین نوع از قالب سنگ مصنوعی ، قالب های طلقی هستند . این قالب ها برای افرادی که قصد دارند کار با سنگ مصنوعی را شروع کنند ؛ بسیار مناسب است .

خروجی کار این قالب مانند ABS صاف و صیقلی است ، اما نکته قابل توجه این است که کیفیت خروجی آن مانند ABS  نیست . قالب های طلقی به دلیل جنسی که دارند ممکن است موج و خط و خش های ریزی داشته باشند ولی در خروجی کار شما تأثیر قابل توجهی ندارند .

طرز استفاده : همانطور که گفته شد برای برخی از طرح ها نظیر: سینی ، احتمال اینکه قالب موج داشته باشد وجود دارد و هنگامی که مواد خود را داخل قالب قرار دهیم ؛ کمی تاب بر می دارد .

برای حل این مشکل دو راه وجود دارد !

روش اول اینکه یک فوم را به اندازه قالب برش میزنیم و در زیر آن قرار میدهیم تا هنگامی که مواد ریخته شد موج آن گرفته شود.

روش دوم استفاده از ماسه بادی است . مقداری ماسه بادی را بر رو هم انباشته می کنیم و قالب را بر روی آن قرار میدهیم و زمانی که مواد را داخل قالب بریزیم موج قالب بر طرف می شود.

 هنگام استفاده از این قالب باید کمی احتیاط کنیم ، زیرا به دلیل جنس آن مقاومت زیادی را از خود نشان نمی دهند اما در صورت استفاده درست بسیار مناسب است .

برای خروجی کار، زمانی که مواد حالت قالب را به خود گرفته باشند از کناره های قالب برش های ریزی ایجاد می کنیم تا بتوانیم سنگ مصنوعی خود را به آسانی بیرون بیاوریم . برای استفاده مجدد از قالب ، روی برش هایی که قبلاً زدیم از چسب 5 سانتی متر استفاده میکنیم .

قالب طلقی

پیشنهاد درآمدی ما

اگرقصد دارید خودتان در منزل کسب و کاری را شروع کنید پیشنهاد ما به شما قالب های سیلیکونی است . توجه داشته باشید که تمامی قالب های خود را از این جنس تهیه نکنید زیرا هزینه زیادی را برای شما دربرخواهد داشت . اگر می خواهید قیمت تمام شده قالب ها برای شما به صرفه باشد ، از قالب طلقی استفاده کنید که برای شروع کار بسیار مناسب است .

 در کنار همه این ها قالب ABS را فراموش نکنید !