در این مقاله بخوانید

ام دی اف کاری یکی شغل‌های پر در آمد امروزه به حساب میاید دلایل رونق این کار زیاد است مانند گران بودن چوب و به جای آن استفاده از ام دی اف یا استفاده گسترده آن در میزها ، مبل‌ها ، کابینت و…

این موارد باعث شدن ام دی اف کاری امروزه بسیار پررونق باشد و یک شغل با در آمدی بالا به حساب بیاید در این مقاله ما اول توضیح میدهیم ام دی اف دقیقا چیست ،چه مزایا و معایبی دارد ، شغل ام دی اف کاری چیست و یک ام دی اف کار چه مهارتی باید داشته باشد و در آخر میزان و نحوه در آمد یک ام دی اف کار را برای شما مشخص میکنیم.

ام دی اف MDF چیست؟

ام دی اف (MDF) یک نوع تخته فیبری متوسط است که از الیاف چوب کوتاه ساخته می‌شود. این مواد از روغن چوبی یا چسب پلی‌اورتان تقویت شده است و به صورت لایه‌های متلافی به هم فشرده می‌شوند. MDF به عنوان جایگزینی برای چوب سنگین در صنعت نجاری استفاده می‌شود. این ماده به دلیل تراکم بالا و صاف بودن سطح، مقاومت به تغییرات رطوبتی و قابلیت اتصال پیچ و مهره بدون شکستن ، برای ساخت مبلمان، درب و پنجره، کابینت و سایر محصولات چوبی استفاده می‌شود.

ام دی اف MDF چیست

ویژگی های ام دی اف

•مزایای ام دی اف:

1) قابلیت پردازش: MDF به راحتی می‌تواند به اشکال و اندازه‌های مختلف برش داده شود و به آسانی با ابزارهای نجاری مانند مته، پیچ و مهره‌ها و ابزارهای برش استفاده شود.

2) صافی سطح: سطح MDF صاف و مشخص است که برای نصب روکش‌های چوبی، رنگ و روکش‌های دیگر بسیار مناسب است.

3) قوی و مستحکم: MDF به دلیل تراکم بالا و ترکیب الیاف چوب، قوی و مستحکم است و می‌تواند وزن و فشار را بدون تغییر شکل عملی کند.

4) مقاومت به تغییرات رطوبتی: MDF کمتر به انقباض و تغییر شکل در مقابل تغییرات رطوبتی حساس است که آن را به یک گزینه مناسب برای مناطق با رطوبت نسبتاً بالا می‌کند.

5) قابلیت اتصال: MDF به خوبی با پیچ و مهره اتصال می‌یابد و می‌توان در آن هرگونه اتصالی ایجاد کرد.

6) قیمت مناسب: در مقایسه با برخی سایر مواد چوبی، قیمت MDF نسبتاً مناسب است و به صورت عمده در دسترس است.

مزایای ام دی اف

•معایب ام دی اف:

1) حساسیت به آب: MDF حساس به آب است و در صورت تماس با آب یا رطوبت بالا ممکن است تورم کند و شکسته شود. بنابراین، استفاده از MDF در نزدیکی آب توصیه نمی‌شود. البته اگر مراقبت های لازم را داشته باشید مشکلی نمی‌آید.

2) نفوذ پذیری برای رطوبت: در صورتی که روکش یا رنگ MDF ناکافی باشد، رطوبت می‌تواند به طور مستقیم وارد آن شده و باعث تغییر شکل، ترکیدگی و خرابی آن شود.

3) سختی برای تعمیر: در صورتی که MDF خراب شود، تعمیر آن معمولاً سخت است. به دلیل ساختاری یکپارچه آن، ترمیم و بازسازی MDF به طور موثر تر از چوب سنتی نیست.

4) حساسیت به حرارت: MDF حساس به حرارت است و ممکن است در معرض حرارت بالا (مانند آتش) متلاشی شود و گازهای سمی تولید کند.

5) حساسیت به ضربه: MDF نسبت به ضربه‌ها حساس است و ممکن است در صورت برخورد با اشیاء سخت شکسته شود یا سطح آن خراب شود.

6) محدودیت در حکاکی: MDF به دلیل تراکم بالا، دشواری طرح‌برداری و حکاکی را افزایش می‌دهد و نیاز به ابزارهای قوی و مناسب دارد.

معایب ام دی اف

ام دی اف کار کیست؟

شغل ام دی اف کاری به فردی اشاره دارد که در صنعت نجاری و تولید مبلمان و محصولات چوبی، با استفاده از مواد ام دی اف (MDF)، به طراحی، ساخت و نصب این محصولات می‌پردازد. ام دی اف کاران به طراحی و برش قطعات ام دی اف، ایجاد اتصالات و متصل کردن قطعات با استفاده از پیچ و مهره، نصب روکش‌ها و رنگ‌ها، و ایجاد تمامی عناصر مورد نیاز برای ساخت محصولات چوبی می‌پردازند. آنها باید دارای مهارت‌های نجاری، دقت در کار، استفاده از ابزارهای نجاری و تجربه در اجرای طرح‌های طراحی شده باشند. این شغل می‌تواند شامل ساخت مبلمان، درب و پنجره، کابینت آشپزخانه و سایر محصولات چوبی باشد.

مهارت های یک ام دی اف کار

آشنایی با ابزارهای نجاری: باید توانایی استفاده از ابزارهای نجاری از جمله مته، پیچگوشتی، اره‌ها، پیچ و مهره و ابزارهای برش و… را داشته باشید.

آشنایی با مواد و روش‌های ساخت: باید آشنایی کامل با مواد مورد استفاده در صنعت نجاری از جمله ام دی اف، روکش‌ها، رنگ‌ها و چسب‌ها را داشته باشید. همچنین باید با روش‌های ساخت مبلمان، کابینت و دیگر محصولات چوبی آشنا باشید.

دقت و دقت در کار: باید توانایی کار با دقت بالا و تمرکز در جزئیات را داشته باشید، زیرا هر گونه خطا در برش، اندازه‌گیری یا اتصال می‌تواند به نتایج نامطلوب منجر شود.

تفکر خلاق و طراحی: باید توانایی طراحی و اجرای طرح‌های چوبی را داشته باشید و توانایی ترکیب رنگ‌ها و روکش‌ها را برای ایجاد ظاهری جذاب در محصولات چوبی داشته باشید.

مهارت‌های ارتباطی: باید توانایی خوبی در ارتباط با مشتریان، تیم‌های کاری و مدیران داشته باشید و توانایی خوبی در برقراری ارتباط و تفسیر نیازها و تمایلات مشتریان داشته باشید.

تجربه و تحصیلات: هرچه تجربه و تحصیلات بیشتری در زمینه نجاری و کار با مواد چوبی داشته باشید، میزان مهارت‌ها و قابلیت‌های شما بیشتر خواهد بود.

مهارت های یک ام دی اف کار

درآمد یک ام دی اف کار در سال 1402

خب در آمد این شغل بسیار متغیر میتواند باشد اگر شما نیروی یک کارگاه باشید با توافقی که با مدیر کارگاه میکنید درآمدتان مشخص میشود اما اگر خودتان قصد تاسیس یک کارگاه ام دی اف را دارید میتوان درآمدی را برای آن محاسبه کنید این درآمد بسته به میزان مشتری شما ، نوع پروژه های شما ، مهارت و اعتبار شما ، شهر محل فعالیتتان و… متفاوت است اما مابه شما یک قیمت نسبی برای کار کابینت میگوییم تا یک معیاری برای شما باشد اما دقت کنید که این قیمت ها دقیق نیست و به موارد زیادی بستگی دارد.محاسبه قیمت کابینت یک آشپز خانه به صورت متری است و بسته به نوع کابینت متفاوت است سود خالص ام دی اف کار از قیمت تمام شده حدود 15-20 درصد است.

# ام دی اف ایرانی : 4 تا 5 میلیون

# ام دی اف خارجی : 5 تا 6/5 میلیون

# هایگلاس : 5/5 تا 8 میلیون

# ام دی اف خام با رنگ پولی اورتان : 8 تا 10 میلیون

با دانستن قیمت های بالا شما میتوانید با یک تقریب نستا خوب درآمد خود را محاسبه کنید البته توجه داشته باشید یک کارگاه ام دی اف به جز کابینت در ساخت میز و کمد و صندلی و… نیز درآمد دارد. محاسبه قیمت کابینت یک آشپز خانه به صورت متری است و بسته به نوع کابینت متفاوت است سود خالص ام دی اف کار از قیمت تمام شده حدود 15-20 درصد است.

درآمد یک ام دی اف کار در سال 1402

چطور ام دی اف کاری یاد بگیریم؟

مرسوم ترین راه برای آموزش کار با ام دی اف و کابینت سازی کار تجربی است و کم کم در طی سال ها تبدیل به یک استاد کار ماهر میشوند.در کار با ام دی اف تجربه حرف اول را میزند اما یکی از راه های کسب مهارت و سرعت بخشیدن به یادگیری این مهارت دیدن دوره آموزشی است ، این کار میتواند به مهارت و تجربیات شما افزوده و ترفند و مهارت های یک استاد دیگر را هم یاد بگیرید.

دوره آموزش تخصصی نجاری و کابینت سازی ام دی اف (MDF) سایت موما به شما عزیزانی که تازه میخواهید این مهارت را کسب کنید پیشنهاد میشود. این دوره برای افراد با تجربه نیز مفید خواهد بود و به معلومات آن‌ها خواهد افزود.