در این مقاله بخوانید

کشت هیدروپونیک امروزه یک روش جذاب کشاورزی شده که خیلی از مشکلات را برای کشاورزان رفع کرده از جمله این مشکلات مصرف آب بالا ، خاک نامناسب ، آفات درون خاک و… .در روش کشت هیدروپونیک شما از خاک استفاده نکرده و ریشه گیاه را در آب قرار داده و آب را با استفاده از کودهای مخصوص غنی کرده تا نیاز مواد مغذی گیاهان بر طرف شود.یکی دیگر از مزایا این روش این است که شما در ابعاد بزرگ و کوچک(خانگی) میتوانید آن را پیاده کنید و از آن سود ببرید.

شما با مطالعه این مطلب به راحتی میتوانید خیلی از گیاهان و صیفی‌جات مصرفی خود را در خانه تولید کنید و از آن‌ها لذت ببرید.برای دسترسی به یک آموزش با کیفیت روی آموزش کشت هیدروپونیک کلیک کنید.

البته اگر میخواهید این روش را در ابعاد بزرگ پیاده سازی کنید شما نیاز به یک دوره آموزشی خوب و دقیق خواهید داشت که شما را در این مسیر راهنمایی کند و به سودی فوق العاده برساند برای آموزش بیشتر با موما همراه باشید.

کشت گیاه هیدروپنیک

چه گیاهانی بکاریم؟

در این نوع کشت بسته به نوع گیاه روش کشت نیز عوض میشود اما به طور کلی خیلی از گیاهان در هرکدام از روش‌های کشت هیدروپونیک رشد میکنند و شما برای شروع بهتر است از این گیاهان استفاده کنید. گیاهانی مانند :کاهو، کرفس، کلم ، اسفناج ، تربچه ، چغندر و بعد از کمی تجربه در این زمینه میتوانید گیاهانی مانند گوجه فرنگی ، لوبیا ، خیار سبز ، بادمجان ، زعفران و… نیز بکارید.

چه گیاهی بکاریم

برای تهیه گلدان‌ های خود میتوانید گلدان مخصوص تهیه کنید یا گلدان معمولی را از کف و کناره سوراخ کنید تا آب به همه ریشه گیاه برسد. دقت کنید این سوراخ‌ها آنقدری بزرگ نباشد که کوکوپیت یا پرلیت از سوراخ‌های آن بیرون بریزد البته اگر شما از بذر استفاده نمیکنید و از نهال یا قلمه استفاده میکنید به کوکوپیت یا پرلیت نیازی ندارید.

چه گیاهی بکاریم؟

خب حال که محل کشت شما آماده شده باید با توجه به گیاه خود شرایط نگه داری و کود دهی را آماده کنید.

نور: برای تامین نور گیاه ظرف را نزدیک پنجره قرار داده یا از لامپ های LED بالای آن استفاده کنید

دما : با توجه به گیاه خود دمای محیط را تنظیم کنید البته اکثریت گیاه‌های معرفی شده در دمای خانه به راحتی رشد میکنند.

پایه : درصورت لزوم یه تکه چوب کنار گیاه قرار داده تا گیاه درست رشد کند و کج نشود.

شرایط نگهداری گیاه هیدروپوتیک

نکته 1: یادتان باشد یکی از چالش های کشت هیدروپونیک گندیده شدن آب است پمپ هوا تا حد زیادی از این موضوع جلوگیری میکند اما بهتر است هر دو تا سه هفته آب را عوض کرده و ظرف را بشویید.

نکته2: از آب شیرین و بیات ( یک تا دو روز مانده باشد تا کلر آب بپرد ) استفاده کنید.

نکته3:  برخی گیاهان به گرده افشانی نیاز دارند برای اینکار یک گوش پاکن را به یکی از گل‌ های گیاه بمالید و همان گوش پاک کن را گل‌ های دیگر گیاهان بمالید تا گرده افشانی انجام شود دقت کنید به گل‌ها آسیب نزنید.

نکته4: کود مورد نیاز خود را با توجه به گیاه تهیه کنید برای خیلی از گیاهان میتوانید از کود   npk(20-20-20) استفاده کنید اما بهتر است کود مورد نیاز خود را با توجه به گیاه خود انتخاب کنید فروشنده‌های کود و سم کشاورزی شما را به خوبی راهنمایی خواهند کرد.

نکته های کشت گیاه هیدروپوتیک

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید کشت هیدروپونیک کار خیلی سختی نیست و در منزل قابل انجام است امیدوارم پس از کاشت گیاهان شما به خوبی رشد کرده و از آن‌ها با لذت استفاده کنید.