در این مقاله بخوانید

شمع‌ها قطعات تزئینی خانه هستند. علاوه بر این از شمع می‌توان برای معطر کردن فضای اتاق استفاده کرد. انواع قالب شمع سازی در این صنعت تولید شده است که کار تولید و ساخت شمع را برای فعالان این حوزه راحت کرده است. در انتها می‌توان گفت قالب‌های شمع اقلام پرطرفداری هستند که جامعه مدرن از آن‌ها به عنوان سبک زندگی استفاده می‌کنند. هر چند در جوامع باستانی استفاده از شمع نیز مرسوم بوده ولی تنوعی که امروزه در صنعت شمع سازی از لحاظ شکل و رنگ و طرح شاهد هستیم در گذشته در این حد نبوده است. با آموزش شمع سازی می‌توانید علاوه بر یادگیری این حرفه با انواع قالب‌ها آشنا شده و وارد بازار کار شوید موما.

معرفی قالب شیشه‌ای برای شمع سازی+نکات

شمع سازی کار آسانی است و امروزه این هنر باعث کسب درآمد شده و شما هم می‌توانید با ذوق و خلاقیت خود شمع‌های دلخواهتان را درست کنید. ساخت شمع با وسایل مختلفی انجام می‌گیرد که در این بین یکی از وسایل ضروری برای شمع سازی، قالب شمع است. انواع قالب‌ شمع سازی در جنس‌های مختلف، پلاستیکی، شیشه‌ای و سیلیکونی وجود دارد که در این بین شمع سازی با قالب شیشه‌ای مزیت‌هایی دارد برای مثال بهترین نوع قالب برای پارافین مایع و ژله‌ای قالب‌‌های شیشه‌‌ای است. این قالب‌های شمع سازی اغلب به صورت استوانه است که در ارتفاع و ابعاد گوناگون با قیمت مناسب برای استفاده در صنعت شمع سازی خریداری می‌شود. عموما قالب‌ شیشه‌ای شمع سازی  به دلیل شفاف بودن، جلوه زیبابی را برای ساخت شمع به‌ وجود می‌آورد. به خاطر ویژگی منحصربه فرد این قالب‌ها آن‌ها را می‌توان به صورت محدود استفاده کرد. مهمترین ویژگی قالب شیشه‌ای این است که روند ساخت شمع را سرعت می‌بخشد به دلیل اینکه این قالب‌ها به سرعت سرد می‌شوند برای همین با این قالب‌ها می‌توانید تعداد بیشتری شمع بسازید و تولید خود را بالا ببرید.

نکته دیگر در مورد شمع سازی با قالب شیشه‌ای این است که شمع به راحتی از آن‌ها جدا می‌شود و نیاز به ماده یا عمل آزاد کننده‌ای ندارند. اکثر شمع‌هایی که از این فرآیند به دست می‌آیند، روکشی بدون درز و صاف دارند. با این حال، یکی دیگر از مزایای شیشه این است که مواد آن‌ها به راحتی در دسترس هستند. از قالب شیشه‌ای شمع می‌توان برای انواع شمع‌های وارمری، پودری، مومی و… استفاده نمود. همچنین به دلیل متمرکز شدن مواد شمع در شیشه می‌توان از گرمای آن برای گرم کردن غذا که به صورت دکوری اتفاق می‌افتد استفاده کرد. برای استفاده در مراسمات جشن‌ها به عنوان یک دکوری جذاب و زیبا استفاده نمود. در کنار مزیت‌هایی که برای این قالب شمع سازی برشمردیم دو ایراد یا نقطه ضعف قالب‌های شیشه‌ای این است که آن‌ها بسیار ظریف هستند. اگر به درستی از آن‌ها مراقبت نکنید، ممکن است بشکنند، همچنین مستعد ترک خوردن و خراشیده شدن هستند که دیگر نمی‌توان از آن‌ها برای ساخت شمع استفاده نمود. یکی دیگر از ایرادات قالب شیشه‌ای این است که گرمای شدید را تحمل نمی‌کند. اگر دما بیش از حد بالا برود ممکن است شیشه بشکند یا حتی منفجر شود.

قالب شمع سازی

ویژگی‌های قالب شیشه‌ای شمع سازی

# از مهم‌ترین ویژگی‌های شمع سازی با قالب شیشه‌ای این است که باعث می‌شود تا شمع پس از ذوب شدن، محیط اطراف خود را کثیف نکند و تمام مواد شمع در داخل ظرف شمع سازی یا همان قالب شیشه‌ای شمع باقی بماند. هم‌چنین ارتفاع قالب شیشه‌ای، باعث می‌شود که از برخورد مستقیم باد و سایر عوامل که باعث خاموشی شمع می‌شود جلوگیری شود، تا شمع دیرتر خاموش شود.

# از دیگر قابلیت‌های مهم قالب شیشه‌ای شمع سازی این است که مقاومت بالایی در برابر گرما دارد و هم‌چنین قابلیت شستشو و استفاده مجدد دارد و قابلیت استفاده تا زمانی که قالب شمع سالم بوده و نشکسته باشد را دارد.

# یکی از مزیت‌های مهم این محصول است که باعث می‌شود تا بسیار مقرون به صرفه بوده و هم‌چنین خریداران شمع شیشه‌ای نیز پس از اتمام شمع می‌توانند آن را حتی در ماشین ظرفشویی شسته و به عنوان لیوان دکوری استفاده کنند. وزن سبک و ثابت بودن رنگ شیشه شمع نیز از دیگر ویژگی‌های مهم آن است.

# شمع‌‌هایی که توسط قالب‌‌های شیشه‌‌ای یا Glass ساخته می‌شوند صاف، صیقلی و شفاف هستند.

# قالب‌های شیشه‌ای، از عمر و دوام بسیار بیشتری نسبت‌ به قالب‌های سیلیکونی و فلزی برخوردار هستند.

# در حین جدا شدن از قالب نیاز به عامل آزادکننده ندارند. قالب‌های درجه یکی هستند که می‌توان از آن‌ها برای ساخت شمع‌های خیره کننده استفاده کرد.

نحوه شمع سازی با قالب شیشه‌ای

شمع سازی یک هنر و یک سرگرمی بسیار مفرح و آرام بخش است و شما با ساخت انواع مختلف این محصولات می‌توانید علاوه بر یاد گرفتن این هنر و سرگرمی یک اثر بسیار زیبا را تولید و از آن در جشن‌ها و مهمانی‌های خود استفاده کنید یا به عنوان یک منبع درآمد از آن بهره‌مند شوید. قالب‌های مختلفی برای شمع سازی وجود دارند که یکی از این قالب‌های پرطرفدار که زیبایی خاصی هم در تولید شمع ایجاد می‌کند قالب شیشه‌ای است. شمع سازی با قالب شیشه‌ای طی مراحل زیر انجام می‌شود‌.

# مرحله اول ذوب کردن پارافین: در این مرحله ابتدا پارافین را با چاقو یا وسیله دیگر خرد می‌کنید و داخل یک ظرف فلزی قرار می‌دهید. ظرف پارافین را باید داخل یک ظرف آب که بر روی حرارت زیاد قرار گرفته، بگذارید تا به شکل غیرمستقیم پارافین ذوب شود. بهترین روش برای ذوب کردن پارفین روش بن ماری است. دمای پارافین باید بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد باقی بماند که می‌توانید با یک دماسنج آن را اندازه ‌گیری کنید. وقتی دما به این حد رسید قالب شیشه‌ای خود را آماده کنید.

# قرار دادن فتیله در قالب: قالب شیشه‌ای را به طور کامل بشویید و خشک کنید تا آلودگی و لکه روی شیشه وجود نداشته باشد. سپس با توجه به ابعاد قالب فتیله شمع را به مقدار دلخواه برش دهید. برای اینکه فتیله به شکل کامل به انتهای قالب بچسبد می‌توانید از چسب حرارتی یا چسب‌ کاغذی برای چسباندن آن استفاده کنید. بسیار مهم است فتیله به شکل کامل در جای خود ثابت بماند، زیرا زمانی که پارافین را می‌خواهید اضافه کنید ممکن است تکان بخورد و شما را دچار مشکل سازد. برای ثابت ماندن قسمت بالای فیتیله در بالای ظرف می‌توانید آن را به دور یک چوب بستنی ببندید یا با گیره مخصوص نگهدارنده فیتیله آن را ثابت نگه دارید تا فتیله در طول قالب شیشه‌ای کاملا صاف قرار بگیرد. توجه داشته باشید حدود دو برابر طول فیتیله‌ای که داخل شیشه گذاشته‌اید را بیرون از شیشه بگذارید. بعد از سفت شدن می‌توانید آن را به راحتی از قالب شیشه‌ای خارج کنید و یا اینکه با همان شکل از آن استفاده کنید. برای خارج کردن شمع کافیست با انگشت به آرامی به شیشه ضربه بزنید تا شمع خود را در اصطلاح ول کرده و از قالب خارج شود.

# ریختن پارافین در قالب شیشه‌ای شمع سازی: حال که پارافین ذوب شده و از طرفی قالب آن را آماده کرده‌اید، اجازه دهید پارافین به‌ آرامی خنک شود و بعد آن را داخل قالب بریزید. وقتی پارافین در داخل قالب به شکل کامل خنک شد شما می‌توانید قسمت اضافی فیتیله را ببرید اجازه دهید تا پارافین کاملا سفت شود، اینک شمع شما آماده است. می‌توانید از وسایل مختلف برای تزئین شمعتان استفاده کنید و حتی با افزودن اسانس یا رنگ‌های مخصوص، شمعی معطر با رنگ‌های مختلف بسازید.

راه‌های مراقبت از قالب شیشه‌ای شمع سازی

هنر شمع سازی طی سال‌های گوناگون دچار تغییرات زیاده شده و هم‌چنین بسیار بیشتر از گذشته گسترده‌تر و متنوع‌تر شده است. یکی از گستردگی‌ها و تنوع‌هایی که باعث زیبایی بیشتر شمع می‌شود، استفاده از انواع قالب شمع سازی است، که در این بین قالب شیشه‌ای به خاطر مزیت‌هایی که دارد مورد استقبال شمع سازان قرار گرفته است. بدین صورت که در ساخت شمع و انتخاب لوازم شمع سازی، یکی از گزینه‌های موجود، خرید قالب شیشه‌ای شمع است، اما استفاده از هر شیشه‌ای برای ساخت شمع امکان پذیر نیست و باید از شیشه‌های مخصوص این کار استفاده شود. بعد از خرید قالب شیشه‌ای باید در نگهداری آن کوشا باشید تا بتوانید برای چندین بار متوالی از آن استفاده کنید. راه‌ها و روش‌های مختلفی برای مراقبت از قالب شیشه‌ای شمع سازی وجود دارد که ما در اینجا به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم:

# قبل از استفاده، قالب خود را بشویید و کاملا خشک کنید تا مطمئن شوید که هیچ نوع لایه چربی یا تجمع گرد و خاکی وجود ندارد که بر چسبندگی شیشه تأثیر بگذارد.

# اطمینان حاصل کنید که اتاقی که شمع‌ها در آن در حال ساخت هستند خیلی سرد نباشد و دمای ثابتی داشته باشد زیرا ممکن است قالب شیشه‌ای در اثر گرم و سرد شدن ترک بخورد.

# قالب شیشه‌ای شمع سازی خود را از قبل در فر گرم یا با تفنگ حرارتی گرم کنید. این باعث می‌شود تا شمع‌ها تا حد ممکن آهسته سرد شوند. پارافین داغی که در ظرف سرد ریخته می‌شود، نسبت به پارافین گرمی که در ظروف گرم ریخته شود، به احتمال زیاد چسبندگی ضعیف‌تری خواهد داشت.

# به یاد داشته باشید شیشه‌ها را بیش از اندازه گرم نکنید حدودا ۴۰ درجه سانتی‌گراد کافی است. شیشه داغ باعث تشکیل نقاط مرطوب می‌شود.

آیا با هر شیشه‌ای می‌توان شمع درست کرد؟

جواب این سوال کاملا واضح است و باید گفت شمع سازی با هر ظرف شیشه‌ای امکان پذیر نیست. علت این موضوع نیز این است که ظرف‌های شیشه‌ای ممکن است درجه حرارت متفاوتی را تحمل کنند و به عنوان مثال در درجه‌ای که شمع می‌سوزد ممکن است دچار ترک یا شکستگی شود. همچنین ممکن است به دلیل نازک بودن ظرف شیشه‌ای، این امکان وجود داشته باشد که در هنگام ساخت شمع و اصطلاحاً خنک و خشک شدن شمع، ظرف مجدداً دچار شکستگی شود. بنابراین بهتر است برای شمع سازی از قالب‌های شیشه‌ای مخصوص شمع استفاده کنید تا در روند کار برای ساخت شمع مشکلی ایجاد نشود. هنگام خرید قالب‌های شیشه‌ای نیز به این نکته توجه داشته باشید تا قالب بی کیفیت خریداری نکنید. از مهم‌ترین ویژگی خرید ظروف شیشه‌ای برای شمع، قابل شسشو بودن آن است. بعد از سوختن شمع و تمام شدن پارافین نمی‌توان از قالب بی کیفیت برای استفاده مجدد بهره برد زیرا به طور کامل تمیز نمی‌شود یا در اثر حرارت تغییر حالت می‌دهد و یا حتی آنقدر نازک و شکننده می‌شوند که ممکن است در اثر گرمای پارافین ترک بخورد و بشکند. علاوه بر این جابه جایی و حمل ظروف شیشه‌ای بی کیفیت سخت است زیرا ممکن است به راحتی بشکنند و صرفه اقتصادی برای شمع سازان نخواهد داشت و ضایعات بسیاری را ایجاد می‌کند.

آیا با هر شیشه‌ای می‌توان شمع درست کرد؟

قیمت قالب شیشه‌ای شمع سازی

در زمان خرید قالب‌ شیشه‌ای شمع سازی اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که قالب باکیفیتی خریداری کنید. قالب شیشه‌ای باکیفیت با قیمت مناسب را می‌توانید در هر جایی پیدا و خریداری کنید. هنگام خرید قالب شیشه‌ای شمع باید توجه داشته باشید که قالب شمع شفاف باشد و همچنین هیچ ترک یا شکستگی در لبه و اطراف آن وجود نداشته باشد. هم‌چنین از کیفیت و دوام بیشتری برخوردار باشد. در انتخاب سایز قالب باید به این نکته توجه کنید که شمع بزرگ و با ساعت سوخت بالا می‌خواهید درست کنید یا شمع کوچک و میتیاتوری. برای مثال اگر می‌خواهید شمع بزرگ بسازید که چند روز بسوزد قالب شیشه‌ای 9 سانت بزرگ بهترین انتخاب است، اگر داخل این قالب را از پارافین مرغوب پرفکت کندل پر کنید و فیتیله مناسب با کیفیت بالا استفاده کنید، شمع تولیدی حدود یک هفته برای شما می‌سوزد. قالب‌های شیشه‌ای شمع سازی کوچک هم طرفداران زیادی دارد. این نوع ظروف شیشه‌ای برای شمع‌های گیفت و در مناسبت‌ها برای هدیه دادن استفاده می‌شود.