در این مقاله بخوانید

– برش کاشی و سرامیک با چه ابزار هایی صورت می گیرد؟
– نحوه کار برش دقیق با الماسه چگونه است؟
– برای استفاده از اره مرطوب چه نکاتی را باید رعایت کرد؟
– به چه روشی برش های خود را تمیزتر و بهتر کنیم؟
مقالات آموزش تخصصی کاشی کاری زیادی را در گذشته داخل سایت موما منتشر کردیم که همه آنها، تکنیک های زیادی را برای اجرای هر چه بهتر کاشی یا سرامیک به شما یاد می دهند. برای این کار دوره آموزشی کاشی کاری و سرامیک کاری بهترین گزینه برای حرفه‌ای شدن شما در این کار خواهد بود. امروزه در اکثر مشاغل، افراد با تعداد زیادی رقیب رو به رو هستند و این یعنی پروژه های کمتری به شما می رسد و درآمد کمتری را دارید.
همانطور که گفتیم شما باید نسبت به رقبا مزیت های بیشتری داشته باشید تا یک برگ برنده به حساب بیاید و یکی از این موارد که شما را متمایز می کند تمیز و مرتب بودن اجرای شما است. برای این که بتوانید اجرای بدون عیب و نقصی را داشته باشید، باید کار و تکنیک همه ی ابزار های خود را بدانید.
برشکاری از مراحل مهم حین نصب حساب می شود و همیشه در دید مستقیم کارفرما خواهد بود. اشتباه در این قسمت کار علاوه بر بهم ریختن نظم کاشی ها باعث پرتی و شکستن بیش از حد آنها نیز می شود.
برای یک برش کاشی و سرامیک به صورت اصولی ابزار های متعددی وجود دارد که هر کدام جایگاه خود را دارند، امروز در این مقاله به شما دوستان ترفند های برشکاری را کاملا یاد خواهیم داد. پس همراه موما باشید…
نحوه برش کاشی و سرامیک

برش کاشی و سرامیک با الماسه

1_ خط کشی

گونیا یک خط کش خاص است در کارها برای ترسیم خطوط صاف و عمود از آن استفاده می شود. این نوع خط کش دارای دو تیغه اصلی است که با یکدیگر زاویه 90 درجه تشکیل می دهند. در ابتدا تیغه افقی گونیا را با لبه پایینی کاشی تراز کنید. از لبه عمودی گونیا و یک مداد برای ترسیم خط راهنمای خود استفاده کنید. این روش برای کار های کوچک که فقط چند عدد کاشی را برش دهید مناسب است و برای گوشه ها یا برش منحنی مناسب نیست.

2_ برش کاشی

یک میز کار یا تخته چند لایه را برای برش کاشی و سرامیک داشته باشید. کاشی را بر روی میز کار قرار دهید و گونیا را به به لبه خط راهنما بچسبانید تا برش به طور کامل انجام گیرد.

3_ استفاده از الماسه

کاشی را با دست به سمت پایین فشار دهید تا کاملا بدون حرکت بماند، سپس  با استفاده از الماسه بر روی خط راهنما حرکت کنید. برای ایجاد برش عمیق تر ممکن است مجبور شوید چندین بار این حرکت را انجام دهید. در صورت نداشتن الماسه، یک مداد کاربید را جایگزین کنید.

4_ استفاده از چوب لباسی

کاشی را بر روی یک چوب لباسی سیمی قرار دهید. حتما خط راهنما با سیم چوب لباسی در یک راستا باشد. حالا قسمت که قصد برش آن را داشته اید را با دست فشار دهید تا کاملا جدا شود.

5_ صاف کردن لبه ها

می توانید لبه های کاشی را با حرکت مداوم عقب و جلو بر روی یک آجر کاملا صیقل دهید. آجر در این قسمت مانند کاغذ سمباده بر روی چوب عمل می کند.

برش کاشی و سرامیک با الماسه

برش کاشی و سرامیک با کاتر کاشی

1_خط کشی

در این قسمت از کار دوباره مرحله یک تکرار می شود و می توان گفت که مشترک است. با استفاده از گونیا و تنظیم کردن لبه افقی آن با لبه کاشی، خط برش کاشی و سرامیک خود را ترسیم کنید. استفاده از ابزار کاتر کاشی یک روش فوق العاده برای برشکاری در تعداد زیاد است.

2_ استفاده از کاتر کاشی

گونیا را کنار بگذارید چون دیگر به آن احتیاجی ندارید. کاشی را داخل ابزار کاتر کاشی قرار دهید. کاشی را با سطح مماس کنید و مطمعن شوید دستگاه تمیز است تا زباله ای باعث برش نادرست آن نشود. خط را کاملا در زیر تیغه دستگاه تنظیم کنید.

3_ برش دادن با کاتر کاشی

برای برش کاشی و سرامیک به آرامی دسته کاتر را فشار دهید تا چرخ الماسه بر روی کاشی بلغزد. فشار وارده بر روی دسته باید به صورت یکنواخت باشد وگرنه ممکن است باعث شکستن آن شود. اگر صدای خراش را از کاشی شنیدید یعنی برشکاری به درستی انجام می گیرد.

4_ دو نیم کردن کاشی

با استفاده از دسته کاتر و ضربه زدن آرام به کاشی تکه برش خورده را جدا کنید. همچنین اگر برش های حساس تری را دارید می توانید از یک قطعه چوب با ضخامت کم و مسطح در زیر قسمتی که برش می خورد، استفاده کنید تا این کار تمیز تر برای شما انجام شود.

5_ سمباده کشیدن لبه ها

همانطور که گفتیم برای صاف کردن لبه ها از یک آجر به عنوان سمباده می توانید استفاده کنید. در صورت نبودن آجر، بتن هم این کار را برای شما انجام می دهد.

برش کاشی و سرامیک با کاتر کاشی

برش کاشی و سرامیک با اره مرطوب

1_ خطوط راهنما

این مرحله همانطور که گفتیم همانند توضیحات بالا انجام می گیرد که یک تفاوت را دارد. به علت استفاده از اره مرطوب و قرار گرفتن در مجاورت آب امکان باک شدن خطوط راهنما هست و برای حل این مشکل باید خطوط تیره تری را ترسیم کنید یا از خودکار استفاده کنید تا با آب از بین نرود. استفاده از اره مرطوب برای برش کاشی و سرامیک در تعداد بالا بسیار مناسب است و می تواند برش هایی در جهت افقی، عمودی یا حتی مورب ایجاد کند.

2_ تنظیم کردن اره مرطوب

استفاده از اره های مرطوب با توجه به مدل آنها ممکن است کمی متفاوت باشد، پس قبل از استفاده حتما دستورالعمل آن را مطالعه کنید. اما در بیشتر این اره های باید مخزن مخصوص را با آب پر کنید. در هنگام برش از میزان آب داخل مخزن اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی پر است. همچنین وجود کثیفی در آب ممکن است هنگام برش مشکلی به وجود آورد.

3_ برش کاشی با اره مرطوب

همانطور که اشاره کردیم اره ها با هم شاید کمی متفاوت عمل کنند، پس هنگام برش طبق توضیحات محصول عمل کنید. برای داشتن برش تمیز، از فشار دادن بیش از حد به اره یا کاشی خودداری کنید. فقط کافی است کاشی را به آرامی به اره نزدیک کنید و اجازه دهید تا برش انجام شود. زمان برشکاری به آب دقت کنید تا تیغه را پوشش دهد.

4_ صیقل دادن لبه ها

هر گونه ناهمواری و زبری را با آجر از بین ببرید. دقت کنید اگر قسمتی از کاشی لبه داشت، از آجر استفاده نکنید چون ممکن است باعث شکستن کاشی شود. لبه های اضافی را با یک نیپر کاشی می توانید تکه کنید.

برش کاشی و سرامیک با اره مرطوب

برش کاشی و سرامیک به صورت منحنی

1_ ترسیم خطوط منحنی

برای برش کاشی و سرامیک به صورت منحنی نیازمند شابلون خواهید بود. با استفاده از شابلون های آماده می توانید دایره یا منحنی خود را ترسیم کنید یا حتی اگر علاقه به خرید آنها ندارید از ابزار های مدوری مانند قوطی ها کمک بگیرید. سپس شروع کنید و خطوط راهنما را ترسیم کنید.

2_ برش کاشی با نیپر

این ابزار با تکه کردن کاشی این امکان را می دهد که بتوانید خطوط منحنی را راحت برش بزنید. با فشار دادن دست های این ابزار و نزدیک شدن تدریجی به خط، قسمت های خط کشی شده را جدا کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که امکان صدمه دیدن به قسمت های داخلی کاشی نباشد. پس از این که برش خود را انجام دادید با یک لبه ناهموار رو به رو می شوید که با استفاده از یک آجر باید آنها را صاف کنید.

تکنیک ها و انواع برش کاشی را با استفاده از ابزار های مخصوص به شما آموزش دادیم. این آموزش در تمیزی و مرتب شدن کار شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود و نتیجه آن را می بینید. امیدوارم، این مقاله برای شما دوستان عزیز مفید بوده باشد.