در این مقاله بخوانید

محبوبیت پایدار، صدای فراگیر، طراحی فوق العاده سرگرم کننده گیتار الکتریک باعث محبوبیت آن در دنیا موسیقی شده و افراد زیادی به دنبال یادگیری این ساز هستند. با این حال در روند آموزش گیتار الکتریک انتخاب یک گیتار مناسب دشوار هست مخصوصا در سال 2023 که گیتار‌‌های الکتریک دارای تنوع و ویژگی‌های زیادی شده‌اند.

در این مقاله ما به شما میگوییم در هنگام خرید گیتار الکتریک چه مواردی را در نظر بگیرید و در ادامه 10 گیتار الکتریک مناسب و نکاتی را برای خرید گیتار را به شما خواهیم گفت.

7 نکته برای خرید گیتار برای مبتدیان

1_ بودجه: بهتر است برای شروع شما محدوده بودجه مورد نظر خود را تایین کرده و براساس آن شروع به تحقیق و تصمیم گیری کنید

2_ نوع گیتار: گیتاری هایی با بدنه توپر (solid body) برای شروع معمولا مناسب‌تر هستند از این نوع گیتار صدای بلند و قوی تولید میشود. و همچنین سبک تر و راحت تر در نواختن هستند.

اما گیتار های تو خالی (Hollow body) این نوع گیتار‌ها صدایی گرم و پرتراوت دارند و بیشتر مناسب سبک جاز و بلوز هستند و در استدیو مورد استفاده قرار میگیرند.

3_ اندازه گیتار: گیتار های کوچکتر مثل گیتار های 4/3 مناسب‌تر هستند چون این گیتارها بهتر در دست قرار میگیرند.

4_ نوع و تنظیمات میکروفن: برخی گیتار‌های الکتریکی چندین میکروفن دارند که امکان تنظیمات مختلف صدا را میدهند. برای شروع بهتر است یک گیتار با حداقل دو پیکاپ (همچون هامباکر و سینگل کویل) انتخاب کنید.

5_ کیفیت ساخت: مطمئن شوید گیتار مورد نظرتون از لحاظ جنس و مواد سازنده کیفیت مناسبی داشته باشد.

6_ آزمایش گیتار: بهتر است قبل از خرید ، گیتار را تست کنید تا مطمئن شوید صدای آن برای شما قابل قبول است و همچنین نواختن آن برای شما راحت باشد.

7_ مشاوره از اساتید موسیقی: در نهایت تجربه و مشاوره یک فرد کار‌کشته میتواند کمک زیادی به شما بکند.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•Fender Squier Stratocaster :

یک گیتار عالی با حال و هوای سنتی هست این نسخه یک صفحه افرای شعله‌ای شیک را به نمایش می‌گذارد تا آن را از باکس جدا کند. ویژگی های خاص مانند تخته انگشتی 22 فرت و گردن باریک تر، نوازندگی راحت تر و خم شدن بدون خفگی را فراهم می کند.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•Yamaha Pacifica Series:

این گیتار با قیمت و کیفیت مناسب دارای 2 پیکاپ هامباکر و 1 پیکاپ سینگل کویل است که به شما امکان تنظیمات متنوع صدا را می‌دهد. همچنین دارای صدای تعادل‌دهنده و قابلیت تنظیمات متنوع هست که برای مبتدیان گزینه‌ی مناسبی هست. قبل از خرید، می‌توانید این گیتارها را آزمایش کنید و با توجه به سلیقه و نیازهای خود، تصمیم خرید مناسبی بگیرید.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•Ibanez GRX70QA:

با در نظر گرفتن همه چیز، Ibanez GRX70QA یک گیتار عالی است. دارای دو هامباکر و یک پیکاپ تک کویل (در وسط) است و می تواند کاملاً همه کاره باشد. به طور کلی، گیتار بیشتر برای ژانرهای سنگین تر مانند متال یا هارد راک استفاده می شود و برای مبتدیان مناسب هست.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•Gibson SG Standard: Gibson SG

 یک مدل گیتار الکتریک که توسط گیبسون در سال 1961 و به دنبال گیتار لس پل در سال 1952 معرفی شد. امروزه با بسیاری از تغییرات نسبت به طراحی اولیه در حال تولید است. SG Standard پرفروش ترین مدل گیبسون در تمام دوران است. SG مخفف “گیتار جامد” است.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•Jackson JS22 Dinky:

این بهترین گیتار در جهان نیست، و اگر بخواهید بیشتر هزینه کنید، می توانید سازهای بسیار بهتری پیدا کنید. اما با توجه به قیمت و کیفیت، اگر تصمیم بگیرید آن را امتحان کنید، اشتباه نخواهید کرد. در مقیاس 0 تا 5، نمره جکسون JS22 احتمالاً حدود 4 است، برای محدوده قیمتی که دارد.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•Epiphone Les Paul Standard:

این گیتار الکتریک با طراحی زیبا و صدای قوی، گزینه‌ی مناسبی برای مبتدیان است. کیفیت ساخت بالا و قیمت مناسب آن، این گیتار را برتر از گیتار های مشابه کرده.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•Squier Affinity Telecaster:

این گیتار برای مبتدیان مناسب بوده و در یادگیری نوازندگی گیتار الکتریک به آنها کمک میکند. همچنین گیتاریست های حرفه ای و  متوسط هم از آن استفاده میکنند.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•Gretsch G2622 Streamliner:

یک گیتار الکتریک نیمه توخالی  (Semi-hollow body) را با قیمتی بسیار مناسب در اختیار شما قرار می دهد. با این حال، این گیتار از کیفیت خود کم نمی کند. به لطف بدنه افرای قوس دار 5 لایه، صدایی فوق العاده تند و باز ارائه می دهد.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•PRS SE Custom 24:

نسبت به قیمتش یک گیتار فوق‌العاده است، و در صورت تمایل می‌توان ترمولو و پیکاپ را به راحتی تغییر داد تا شما را به لحن کلاسیک PRS نزدیک‌تر کند. این گیتار با صدایی گرم گزینه مناسبی برای یک گیتاریست تازه کار است.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

•PRS SE Custom 24:

طرحی ساده ، نواختن آسان ، قیمت مناسب ، بدنه ای از چوب باسوود همه این ها باعث شده یک گیتار با کیفیت و مناسب برای تازه کاران داشته باشیم.

10 تا از بهترین گیتار ها برای تازه کار ها

جمع بندی

در این مقاله سعی شد با اشاره به نکاتی که باید به عنوان یک گیتاریست مبتدی برای انتخاب گیتار مناسب همچنین اشاره به برخی گیتار های مناسب تازه کار‌ها به شما در مسیر انتخاب و آموزش گیتار کمک کنیم.