در این مقاله بخوانید

یکی از مهم‌ترین وسایل در شمع سازی انتخاب فیتیله مناسب است. انواع فیتیله شمع سازی با جنس و سایز و رایحه‌های مختلف وجود دارند که به شمع سازان در روند شمع سازی و ساخت یک شمع با کیفیت با سوخت عالی کمک می‌کنند. به طور کلی انتخاب فیتیله شمع سازی مناسب برای تولید شمع مهم‌ترین بخش در تهیه شمع است، اما متاسفانه بسیاری از افراد از اهمیت این وسیله پرکاربرد شمع سازی غافل هستند و درباره آن در آخرین لحظه تصمیم می‌گیرند. با شرکت در دوره‌های آموزش شمع سازی می‌توانید علاوه بر یادگیری این هنر با انواع فیتیله‌ها و روش استفاده از آن‌ها آشنا شوید موما.

معرفی کامل فیتیله چوبی+ مزایا و معایب

اگر شمع‌های زیبا و معطرتان خیلی سریع می‌سوزند، دود می‌کنند یا اصلا نمی‌سوزند، حتما در انتخاب فیتیله مناسب برای آن‌ها دقت و توجه کافی به خرج نداده‎‌اید. انواع فیتیله شمع سازی وجود دارد که با جنس‌های مختلف کنفی، نخی، پنبه‌ای، چوبی و… در بازار تولید و عرضه می‌شوند. در این بین فیتیله چوبی شمع سازی ویژگی‌هایی به نسبت سایر فیتیله‌ها دارد که آن را به یک فیتیله پرطرفدار در بین شمع سازان تبدیل کرده است. برای اینکه حال و هوای شومینه را در منزلتان ایجاد کنید می‌توانید از فیتیله چوبی استفاده کنید، زیرا این فیتیله با صدای سوختنی که ایجاد می‌کند این حال و هوا را به وجود می‌آورد. مهمترین ویژگی این فیتیله این است که با محیط زیست بسیار سازگار است و آسیبی به آن وارد نمی‌سازد. این فتیله‌ها را از چوب درختان مخصوص مانند بالسا یا کاج تولید می‌کنند و به صورت ورقه‌های نازک در ابعاد مستطیلی برش می‌خورند. از فتیله چوبی شمع سازی در تولید همه شمع‌ها استفاده نمی‌کنند و بیشتر برای تولید شمع‌های لیوانی یا شات کاربرد دارند.

فتیله‌های سلولزی یا چوبی دارای ظاهری جذاب هستند. از دیگر ویژگی‌های این فیتیله‌ها این است که با استفاده از فتیله چوبی شمع حرارت یکنواخت‌تر و بیشتری تولید می‌کند و در نتیجه به صورت کامل و یکنواخت می‌سوزد. این موضوع باعث می‌شود تا ظاهر شمع برای افراد مصرف کننده همچنان زیبا و جذاب بماند. فتیله‌ی چوبی شعله‌ی افقی ایجاد می‌کند وگرمای بهتری به شمع می‌دهد و در مدت زمان کمتری رایحه را در فضا پخش می‌کند. فتیله‌های چوبی از لحاظ تراکم و ضخامت چوب متفاوت هستند و با توجه به نوع پارافین و قطر شمع انتخاب می‌شوند. شمع‌های قطور می‌توانند بیش از یک فتیله داشته باشند.

ایجاد صدای سوختن چوب هنگام سوختن فیتیله چوبی شمع یکی دیگر از جذابیت‌های آن است. لازم نیست که فیتیله‌های چوبی از قبل موم خورده شوند تا سوختگی بهتری ایجاد کنند، زیرا فیتیله سلولزی خود به خود قابلیت تولید سوخت بهتر را دارا است. از فیتیله‌های چوبی یا سلولزی برای ساخت هر نوع شمعی با هر پارافینی از جمله شمع سویا، نخل، نارگیل، موم عسل و ترکیبی از آن‌ها می‌توان استفاده کرد. اما برای استفاده در ورق‌های مومی به دلیل پیچیدن ورق توصیه نمی‌شوند. برای اینکه به مزیت‌های فیتیله چوبی دست پیدا کنید باید در انتخاب آن دقت کنید و فیتیله‌ای با کیفیت و مناسب شمع خودتان انتخاب کنید تا دچار مشکل نشوید. به طور کلی طریقه استفاده از فیتیله چوبی دقیقا مشابه فیتیله مومی است، با این تفاوت که شما نیازی به خلال چوب یا هر وسیله‌ی دیگری برای ثابت نگه داشتن فیتیله نخواهید داشت. راحتی استفاده از آن نسبت به فیتیله مومی و عدم ایجاد حفره در میان شمع یا دیواره پارافین از دیگر مزایای استفاده از این فیتیله است.

فیتیله چوبی شمع سازی

چرا انتخاب فیتیله برای ساخت شمع مهم است؟

اگر می‌خواهید شمع‌های باکیفیت و با سوخت بهتر و ماندگاری بالا تولید کنید انتخاب فیتیله مناسب، مهم است. فیتیله مناسب باید از الیاف طبیعی ساخته شده و با موم پوشانده شوند. پوشش مومی روی فتیله باعث می شود که فتیله شما در هنگام سوختن صاف بماند. بهتر است بدانید عواملی مثل نوع مومی که استفاده می‌کنید، اندازه و ابعاد شمعی که می‌سازید، نوع رایحه‌ای که در ساخت شمع استفاده می‌کنید، رنگ و افزودنی‌هایی که برای زیباتر شدن شمع اضافه می‌کنید، تمامی این موارد بر عملکرد نهایی فتیله تأثیر می‌گذارد. به این صورت که با توجه به قطر و ابعاد شمعی که می‌خواهید باید فیتیله مناسب انتخاب کنید و هر چقدر قطر شمع بیشتر باشد به طبع ضخامت فیتیله شمع سازی نیز باید بیشتر شود.

از آنجایی که نحوه سوخت شمع رابطه مستقیمی با نوع فیتیله مصرفی دارد پس بهتر است از بین انواع فیتیله شمع سازی، بهترین و با کیفیت‌ترین و مناسب‌ترین آن را خریداری کنید. اگر فیتیله مناسب نباشد باعث سوسو زدن شمع شده و بدون هیچ علتی شمع خاموش می‌شود و یا استخر موم ایجاد خواهد شد. فیتیله چوبی یکی از انواع فیتیله‌ای پرکاربرد است که این فیتیله در شمع باعث می‌شود زمان سوختن شمع بالاتر رفته و پخش رایحه آن بیشتر شود. فیتیله‌های چوبی همیشه محبوب و پر طرفدار هستند، زیرا از نظر زیبایی شناسی بسیار خاص و منحصر به فرد به نظر می‌رسند و هنگام سوختن صدایی شبیه صدای سوختن چوب ایجاد می‌کنند.

این فیتیله‌ها را می‌توان از چوب یا ترکیب چوب و پنبه ساخت و برای تزئین هر محیطی استفاده کرد. فیتیله‌های چوبی گزینه مناسبی برای شمع‌های تزئینی هستند و بهترین انتخاب برای افرادی است که توانایی ثابت نگه داشتن فیتیله‌های دیگر را در داخل قالب ندارند، از طرفی استفاده از این نوع فیتیله برای افرادی که مبتدی هستند و تازه شروع به یادگیری هنر شمع سازی کرده‌اند نیز مناسب است زیرا استفاده آسانی نسبت به موم‌های کنفی و نخی و… دارد.

نکات موثر برای ایجاد سوخت عالی با فیتیله چوبی شمع سازی

امروزه شمع‌ها بیشتر از آنکه بخواهند به عنوان یک وسیله روشنایی استفاده شوند بیانگر احساسات و عواطف هستند. از همین رو شمع را می‌توان یک گزینه کادویی مناسب دانست و رنگ و رایحه اختصاصی را هوشمندانه‌تر انتخاب کرد. اما همه‌ زیبایی شمع به ارائه سوخت تمیز خلاصه می‌شود که برای این کار باید فیتیله مناسب برای ساخت هر شمعی استفاده شود. یکی از محبوب‌ترین انواع شمع‌های موجود در بازار، شمع‌های فیتیله چوبی هستند. دلیل محبوبیت آن‌ها این است که دوست‌دار محیط‌ زیست بوده و هیچ ماده شیمیایی مضری در موقع سوختن آزاد نمی‌کنند. از مزایای دیگر استفاده از شمع‌های معطری  که با این نوع فیتیله‌ها ساخته می‌شوند این است که در موقع روشن کردن آن‌ها، بوی قوی‌تری را می‌توان حس کرد. جالب‌تر از هر چیز، بوی دود چوبی که در موقع روشن کردن آن‌ها ایجاد می‌شود، وصف ناپذیر است و در ضمن متفاوت از سایر فتیله‌ها می‌سوزند و روشن کردن آن‌ها حس خاصی دارد.

همانطور که گفته شد انتخاب فیتیله شمع سازی مناسب نقش بسیار مهمی در نحوه و چگونگی سوخت شمع دارد برای اینکه بتوانید سوخت خوبی با فیتیله چوبی ایجاد کنید بهتر است نحوه انجام صحیح روشن کردن آن را یادبگیرید:

# برای اینکار کافی است به شمع خود اجازه سوختن بدهید تا یک استخر موم ذوب شده ایجاد شود. اگر زمان کافی به شوختن شمع ندهید باعث ایجاد اندکی فرو رفتگی یا به اصطلاح تونل در اطراف فیتیله می‌شوید. که این کار ذوب موم اطراف لبه‌های قالب به خصوص اگر قالب شیشه‌ای باشد را دشوارتر می‌کند و باعث می‌شود اثر تونلی شدن یا گودال در موم با هر سوختن ادامه یابد. سرانجام تونل انقدر گسترده می‌شود که دریافت اکسیژن شمع دچار مشکل می‌شود و ممکن است بعد از مدتی خاموش شود. بسته به اندازه شمع‌، تشکیل این استخر مذاب می‌تواند ۲ ساعت یا بیشتر طول بکشد. با این کار شمع شما عالی به نظر می‌رسد، بوی عالی تولید می‌کند و به طور مساوی می‌سوزد.

# به طور کلی اگر فیتیله چوبی شمع سازی شما روشن نمی‌ماند و خود به خود خاموش می‌شود، احتمالا به دلیل بلند بودن فیتیله است که باید در هر بار استفاده از شمع ابتدا فیتیله چوبی سوخته شد از سوخت قبلی شمع را پاک کنید و آن را کوتاه و عاری از ذرات ذغالی یا دودی کنید. بهتر است بدانید این چوب نیست که شعله شمع شما را تأمین می‌کند، بلکه موم است. شعله، موم را از طریق فیتیله به سمت بالا می‌کشد، بنابراین اگر کوتاه و تمیز کوتاه نشود، موم نمی‌تواند به شعله برسد.

# نحوه تعمیر شمعی که در حال تونل زدن است به این صورت است ابتدا باید زمان کافی به سوختن شمع بدهید تا موم اطراف آن نیز ذوب شود. اگر شمع شما روشن نمی‌ماند بخاطر این است که فیتیله در استخر موم غرق می‌شود، سعی کنید از یک حوله کاغذی یا دستمال استفاده کنید تا مقداری از موم اضافی را بردارید.

# هنگام روشن کردن شمع فتیله چوبی، بهترین روش این است که آن را با زاویه کج کرده و اجازه دهید شعله به طول فتیله کشیده شود، مانند روشن کردن کبریت.

# نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که برای ساخت شمع‌های لیوانی اگه بخواهید از فیتیله چوبی استفاده کنید حتما 24ساعت قبل از ساخت شمع به فیتیله چوبی تون بوراکس مایع بزنید. بوراکس مایع باعث بهتر سوختن فیتیله چوبی می‌شود، بوراکس مایع را در یک ظرف مسطح بریزید و یک شبانه روز فیتیله‌ها را در آن قرار دهید تا بوراکس جذب فیتیله شود و سپس می‌توانید از فیتیله‌ها استفاده کنید.

# بهترین زمان روشن کردن شمعی که با این فیتیله‌ها تولید شده بیست و چهار ساعت بعد از تولید شمع است چرا که بهتر است فیتیله کمی از چربی پارافین را جذب نموده تا کارکرد بهتری پیدا نماید.

نکات موثر برای ایجاد سوخت عالی با فیتیله چوبی شمع سازی

قیمت و خرید فیتیله چوبی

یکی از مهم‌ترین ابزار ساخت شمع که باعث سوختن بهتر آن می‌شود فیتیله است. از مهمترین ویژگی‌های یک فیتیله مناسب برای استفاده در شمع‌ سازی می‌توان به شعله مناسب، عدم ایجاد دود و بوی بد در هنگام سوختن شمع اشاره کرد. این ویژگی‌ها ارتباط مستقیمی با کیفیت مواد مورد استفاده در فیتیله دارند. فیتیله چوبی ساخته شده از سلولز، نوع جدیدی از فیتیله است که استفاده از آن در صنعت شمع سازی، به دلیل راحتی بیشتر نسبت به استفاده از فیتیله مومی رایج شده است. همانطور که می‌دانید این روزها از شمع‌ها نه فقط برای روشنایی، بلکه برای مقاصد تزئینی و ایجاد آرامش و… نیز استفاده می‌شود، سلامت آن و عدم آسیب رساندن به انسان اهمیت بیشتری پیدا کرده است اما برخی برای تولید فیتیله‌ها از مواد شیمیایی ارزان استفاده می‌کنند تا محصول نهایی تولید شده نیز ارزان‌تر به بازار عرضه شود تا بتوانند فروش بیشتری داشته باشند که تمامی این موارد شیمیایی می‌توانند به سلامتی انسان‌ها آسیب بزنند.

فیتیله‌های چوبی از این قاعده مستثنی هستند و سازگاری خوبی با محیط زیست و انسان دارند از آنجایی که این فیتیله‌ها از چوب‌های مخصوصی تولید می‌شوند با تولید روغن طبیعی به دفع حشرات هم کمک می‌کنند و بسیار کاربردی هستند. این فیتیله‌ها در ابعاد و سایزهای مختلف تولید می‌شوند که شمع سازان می‌توانند با توجه به نیاز خودشان به صورت عمده یا جزئی خریداری کنند، قیمت این فیتیله با توجه به جنس چوب، ضخامت، اندازه آن متفاوت است.