در این مقاله بخوانید

در این مقاله قصد داریم تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی را برای شما بیان کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید
سنگ‌ها از پرکاربردترین مصالح هستند که از آنها می‌توان درتمامی صنعت ها به خصوص ساختمان سازی استفاده کرد ازجمله  نمای بیرونی گرفته تا دیوارها و پله‌های داخلی ، اما با توجه به اینکه دو نوع سنگ طبیعی و مصنوعی در بازار وجود دارد و هر کدام انواع و ویژگی‌های خاص خود را دارند، شاید انتخاب نوع سنگ کمی مشکل باشد. با محبوب شدن سنگ مصنوعی شاهد رقابت آن با سنگ طبیعی هستیم و این نوع سنگ توانسته بازار کار مناسبی را فراهم کند ، اگر شما هم از علاقه مندان به این صنعت هستید میتوانید به دوره آموزش ساخت سنگ مصنوعی مراجعه کنید .

 

سنگ مصنوعی یا سنگ طبیعی !

در ابتدا باید توضیحات مختصری راجب هر کدام بدانیم : 

با موما همراه باشید .

سنگ طبیعی

سنگ‌های طبیعی همان‌طور که از نام آن پیداست، توسط طبیعت و طی هزاران سال بوجود می‌آیند. سنگ‌های طبیعی از مناطق مختلف زمین استخراج می‌شوند. ویژگی هر منطقه بر نوع، رنگ، بافت و البته ارزش سنگ تأثیر می‌گذارد. سنگ‌های طبیعی به‌خاطر رنگ و طرح رگه‌ها بسیار منحصربه‌فرد هستند، یعنی نمی‌توان هیچ دو قطعه سنگ طبیعی را کاملاً شبیه به‌هم پیدا کرد. این ویژگی سنگ‌های طبیعی بسیار مورد استقبال متخصصین ساختمان‌سازی قرار گرفته است . برخی از محبوب‌ترین انواع سنگ‌های طبیعی عبارتند از گرانیت، مرمر، کوارتز، سنگ آهک، ماسه‌سنگ، تراورتن و مرمریت .

سنگ مصنوعی

به طور معمول، یک سنگ مصنوعی از بتن و مواد سنگی یا خاک رس، فلدسپات و شن کوارتز تشکیل شده است که برای محصول نهایی تحت فشار و قالب گیری قرار می گیرند.
بعلاوه، این محصول بصورت مصنوعی رنگ و صیقل داده می شود تا به ظاهر آن با سنگهای طبیعی شباهت داشته باشد. سنگهای مصنوعی نیز از تنوع زیادی در رنگ و نقش برخوردارند؛ از انواع سنگ های مصنوعی می توان کاشی، سرامیک، سنگ های آنتیک، کورین و… نام برد که طرفداران خود را دارند.

 سنگ مصنوعی در دهه 1980 در بازار عرضه شد و تقاضای مردم برای استفاده از سنگ هایی یکدست و یکنواخت، محرک این اختراع بود.

رقابت سنگ مصنوعی با سنگ طبیعی

رقابت سنگ مصنوعی با سنگ طبیعی | تفاوت سنگ طبیعی و مصنوعی

هزینه

اولین و شاید مهم ترین تفاوتی که می توانیم بین سنگ مصنوعی و طبیعی قراردهیم قیمت آن است . قطعا سنگ های طبیعی نسبت به سنگ های مصنوعی هزینه بیشتری دارند و گرانتر هستند. این هزینه بالا از عواملی نظیر : سختی استخراج ، جابه جایی و بازیابی آن تأثیر می پذیرد.

تطبیق پذیری

سنگ مصنوعی از نظر تطبیق پذیری خیلی مناسب تر است زیرا میتوان آن را به روش های مختلف و در قالب های متفاوت  تولید کرد . بنابراین سنگ مصنوعی نسبت به سنگ طبیعی تنوع بیشتری دارد .

دوام و ماندگاری

دومین تفاوت سنگ مصنوعی و طبیعی در دوام و ماندگاری است . ماندگاری یک سنگ به خصوص در ساختمان سازی حائز اهمیت است و همیشه مورد توجه بوده است . سنگ مصنوعی عمر کمتری داشته و به مرور زمان نیز زیبایی خود را بیش از پیش از دست میدهد اما در مورد سنگ طبیعی این گونه نیست . بنابراین سنگ طبیعی سالهای طولانی دوام می آورد بی آنکه از ارزش و زیبایی آن کاسته شود .

ظاهر

عیان ترین تفاوت سنگ مصنوعی با سنگ طبیعی در ظاهر است . اگر دقت کرده باشید سنگ های طبیعی رنگ و طرح یکسانی ندارند و نمی توان دو ظاهر رنگی متشابه به هم را یافت ، البته این تفاوت در زمینه های مختلف جذاب است .

اگر به دنبال سنگی هستید که ظاهری یکسان را به شما ارئه دهد ؛ سنگ مصنوعی راه‌حل شما خواهد بود .

مقاومت

مقاومت سنگ‌های طبیعی و مصنوعی مخصوصاً در بلندمدت بسیار متفاوت است . اکثر سنگ‌های طبیعی در طول زمان فرسایش کمتری دارند و چندان قابل‌ نفوذ نیستند همین امر باعث مقاومت بیشتر آنها در طول زمان می‌شود. به عنوان نمونه می توانید به بنا های تاریخی نگاه کنید که با گذشت چندین سال همچنان باقی مانده است اما سنگ مصنوعی به مرور زمان در اثرعواملی مانند باران، گرد و خاک، باد یا نور مستقیم خورشید بسیار آسیب پذیر میشود و کیفیت ورنگ آن دچار افت می شود .

وزن

در ادامه به یکی دیگر از تفاوت های سنگ مصنوعی با سنگ طبیعی می رسیم . سنگ های مصنوعی از لحاظ وزنی 20 تا 30 درصد سبک تر از سنگ های طبیعی هستند . همین امر باعث سهولت در نصب و جا به جایی آن میشود و در قیمت تمام شده سنگ تأثیر می گزارد .

سلامت و محیط زیست

در بحث زیست محیطی سنگ طبیعی دست بالاتر را نسبت به سنگ مصنوعی دارد . برای تولید سنگ مصنوعی از مواد شیمیایی نیز استفاده می شود که عمدتاَ از منابع تجدید ناپذیر و غیر قابل بازیافت هستند که برای سلامت انسان و محیط زیست مضر هستند.  از طرف دیگر، سنگ طبیعی یک ماده کاملا سبز و ساخت طبیعت است که هیچ ماده شیمیایی یا بخار سمی توسط آن تولید نمی شود . انتخاب سنگ طبیعی می تواند به کاهش گازهای گلخانه ای کمک کند و ویژگی قابل تمایز آن ، قابل بازیافت بودن است .

این موارد از مهم ترین تفاوت های بین سنگ مصنوعی و طبیعی بود که به طور خلاصه هر یک را شرح دادیم .

مزایای سنگ مصنوعی

مزایا و معایب سنگ مصنوعی و طبیعی در یک نگاه

سنگ مصنوعیسنگ طبیعی
سبک بودن سنگین بودن
تنوع بالارنگ طبیعی 

قیمت مناسب

هزینه بالا

ماندگاری پایین تر

ماندگاری بالا

مناسب صنایع خانگی

مناسب صنعت ساختمان سازی

هر دو سنگ مصنوعی و طبیعی دارای مزایا و معایبی هستند. بنابراین تشخیص اینکه کدام یک برای شما ایده آل است فقط به موقعیت مکانی، میزان بودجه و چشم انداز طراحی شما بستگی دارد.

برای مثال اگر میخواهید برای نمای ساختمانی از سنگ استفاده کنید فاکتور های پیش روی شما عبارتند از :

میزان بودجه ای که در نظر دارید

شکل ، طرح ، رنگ و تنوع

دوام و ماندگاری

و…

اگر برای استفاده های ثانویه دیگر مانند تولید اکسسوری و امثال آن نیاز دارید پیشنهاد ما سنگ مصنوعی است .