در این مقاله بخوانید

انتخاب کفپوش مناسب برای زیبایی خانه شما بسیار حائز اهمیت است و شما در کنار زیبایی باید به ماندگاری و کیفیت کفپوش خانه خود نیز توجه کنید.

کفپوش‌ها در کنار زیبایی در عواملی مانند دمای خانه شما نیز موثر است و باید نکات زیادی را راجب آن‌ها در نظر بگیرید.

امروزه پارکت‌ها و لمینت‌ها به دلیل زیبایی بسیار محبوب شده و در خانه‌ها و ادارات مورد استفاده قرار بگیرد اما این‌ها معایب و مزایا خود را هم دارند که شما با توجه به نیاز خود باید آن‌ها را انتخاب کنید. با موما همراه باشید

تفاوت پارکت و لمینت (پارکت لمینت)

به طور کلی بخوایم بگیم پارکت از چوب طبیعی و لمینت از چوب مصنوعی ساخته شده و یک تفاوت اساسی آن‌ها نحوه نصب آن‌ها است که در پارکت با استفاده از چسب و در لمینت به صورت سیستم قفلی انجام میشود.

یکی دیگر از تفاوت این دو مقاومت و ماندگاری آن‌ها است که در لمینت‌ها بیشتر است برای این که به طور دقیق بخواهید راجب این موضوع اطلاعات کسب کنید به شما خواندن مقاله تفاوت پارکت و لمینت را پیشنهاد میکنیم.

مزایای پارکت لمینت

✔ مقاومت در برابر خط و خش

✔ زیبایی و تنوع رنگ و طرح

✔ نصب آسان

✔ عایق گرما و حرارت ( در صورت استفاده از فوم عایق )

✔ عدم ایجاد حساسیت

✔ مقاوم در برابر حرارت

✔ مقاومت در برابر ضربه

✔ قیمت کمتر نسبت به دیگر کفپوش‌ها

✔ قابلیت بازیافت

✔ نگه داری راحت

✔ عدم نیاز به سم پاشی 

معایب پارکت لمینت

✔ برآمدگی یا کج شدن در صورت برخورد رطوبت به صورت طولانی

✔ تعمیر سخت

✔ احتمال شکستگی دندانه‌های سیستم قفلی

✔ ایجاد سر و صدا در صورت نصب نادرست

✔ نمیتوان آن را سنباده کشید

پارکت یا لمینت ؟؟

اگر برای خانه خود میخواهید از کفپوش چوبی استفاده کنید بهتر است در نظر داشته باشید که استفاده از پارکت چوب طبیعی نیاز به نگه داری و مراقبت بیشتر همچنین هزینه بیشتر و نصب سخت تری دارد اما پارکت لمینت اینطور نیست.

در واقع پارکت لمینت‌ها برای این ساخته شدند تا مشکلات پارکت‌های معمولی را برطرف کنند که با حل این مشکلات شما به راحتی و با هزینه کمتر گرمی خاص چوب را به خانه‌های خود بیاورید.

لمینت مناسب کجا و چه کسانی است؟

شما از لمینت‌ها میتوانید در ادارات، خانه‌ها، مغازه‌ها و پاساژ‌ها استفاده کنید این کفپوش برای مکان های پر تردد بسیار مناسب است و دچار آسیب دیدگی نمیشود. همچنین پارکت لمینت برای افرادی که دارای حیوانت خانگی و کودکان خردسال هستند مناسب است.

درست است که این محصول چوب مصنوعی میباشد اما هیچ ضرری برای انسان و حیوانات خانگی ندارد و استفاده مواد شیمیایی در آن به صورت درست و بدون ضرر انجام شده و در برابر کفپوش‌های pvc  که مواد شیمیایی زیادی در آن به کار رفته بسیار کارآمد تر است.

لمینت ضد آب؟؟؟؟

به طور کلی کفپوش‌های لمینت در صورت برخورد طولانی مدت با آب دچار بادکردگی و کج شدن میشود اما بسیار مقاوم تر از پارکت‌های معمولی هستند.

برخی از تولید کنندگان ادعا صد در صد ضد آب بودن لمینت تولیدیشان میکنند اما باز هم بهتر است مراقبت‌های لازم را انجام دهید. همچنین اگر در شهر‌های شرجی و مرطوب زندگی میکنید در انتخاب این کفپوش دقت بیشتری کنید.

در صورت کج شدن یا بادکردگی میتوانید تایل پارکت لمینت معیوب را به راحتی تعوض کنید.

مشکلات لمینت قابل حل است؟؟؟

عمده ترین مشکلاتی که راجب پارکت لمنیت گفته میشود مواردی است که در بالا به آن اشاره شده اما این مشکلات تا حد زیادی قابل پیشگیری است. یکی از عواملی که باعث ماندگاری پارکت لیمنت شما میشود نصب درست و اصولی است.

اگر نصب پارکت لمینت شما درست انجام شده باشد شما دچار شکستگی دندانه‌ها نمیشوید همچنین لمینت شما ایجاد سر و صدا نمیکند. اگر به دنبال یک آموزش خوب هستید که چطور لمینت را نصب کنید روی آموزش نصب پارکت لمینت  کلیک کنید.

نتیجه گیری

امیدوارم توضیحات بالا به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را برای خانه و محل کار خود داشته باشید و با یک نصب درست و نگه داری‌های لازم بهترین کفپوش را داشته باشید.