در این مقاله بخوانید

پیشگفتار

محیط‌ های زندگی از جمله محیط کار و منزل دارای انرژی‌های متفاوتی هستند. فنگ شویی علمی است که به شما کمک می‌کند با کوچک‌ترین تغییرات در چیدمان وسایل بهترین سطح انرژی را برای خود به ارمغان بیاورید. فنگ شویی یک هنر قدیمی چینی است که در آن با چیدمان خاص اشیاء و دکوراسیون، انرژی‌های مثبت بیشتر در زندگی جریان می‌یابند.

هستند کسانی که از این هنر باستانی و قدمت‌دار برای چیدمان منزل خود استفاده می‌کنند و معتقدند این روش چیدمان مزایای بسیاری برای خانه‌های امروزی در قرن حاضر دارد. آموزش فنگ شویی خانه + اصول چیدمان وسایل راهی مطمئن برای آموزش نحوه چیدمان وسایل خانه برای به دست آوردن انرژی‌های مختلف در منزل است.

نحوه چینش وسایل خانه با اصول فنگ شویی

نحوه چینش وسایل خانه با اصول فنگ شویی

فنگ شویی، این کلمه را آب و باد معنی می‌کنند و این مفهوم را می‌رساند که هرچه در پیرامون ماست از انرژی فعالی شکل گرفته است، در نتیجه به کمک این دو عنصر مهم، اصولی برای دمیدن انرژی بیشتر در ساختمان مسکونی یا حتی اداری تعریف می‌کنند. به بیان دیگر فنگ شویی خانه روشی چینی است برای چیدمان وسایل خانه تا انرژی مثبت بیشتری در فضای خانه جریان پیدا کند. در قانون فنگ شویی پنج عنصر( آب، خاک، آتش، فلز، چوب) در خانه یا محیط وجود دارد و شما با چیدمان وسایل خانه با این اصول و قوانین فنگ شویی می‌توانید انرژی نهفته در وسایل را در خانه جاری سازید.

برای مثال ،  آموزش فنگ شویی خانه + اصول چیدمان وسایل در موما به این نکته پرداخته می‌شود که از چه وسایلی برای به جریان انداختن انرژی این پنج عنصر استفاده کنید. برای نمونه، گیاهان با برگ‌های بزرگ یا حتی کاغذ، انرژی چوب را در خانه منعکس می‌کند، شومینه یا رنگ قرمز نماینده انرژی آتش هستند، وسایل با جنس گچ و چینی نماینده عنصر خاک و فلزاتی مانند آهن و نقره که در وسایل مختلف وجود دارند انرژی عنصر فلز را در خانه منتقل می‌کنند.

عنصر آب هم که به فراوانی در خانه‌ها وجود دارد و می‌توانید در کنار دوش حمام به کمک آکواریوم و استخر انرژی این عنصر را در خانه به جریان بیاندازید.

نکات چیدمان فنگ شویی خانه

فنگ شویی خانه در اصل هنر و علم زندگی متعادل، هماهنگ بین انسان و طبیعت است. فنگ شویی باعث می‌‌شود چیدمان وسایل خونه با تکنیک‌‌ها و اصولی انجام بگیرد که سبب ایجاد جریان انرژی مثبت در زندگی شده و تاثیرات بسیار مفید و سالم را در زندگی به وجود آورد. دو اصل مهم در فنگ شویی خانه وجود دارد که این اصل بین یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی) است.

در واقع این اصل این نکته را بیان می‌کند که باید بین یین و یانگ در چیدمان خانه تعادل برقرار گردد. زیرا تمامی اصول زندگی، شادی، موفقیت، خوبی و بدی همگی در اثر تعادلی که میان این دو اصل است شکل می‌گیرد. البته در تائوئیسم میان یین و یانگ تضاد وجود دارد ولی همین تضادها نیز موجب ایجاد وابستگی و ایجاد تعادل می‌گردد.

در فنگ شویی هر رنگ مفهومی دارد و دارای شکل و تصویر خاصی است. همچنین هر کدام از قسمت‌های خانه، انرژی خاصی دارند که لازم است با چینش وسایل منزل آن هم به شکل صحیح اشیا و استفاده از رنگ‌های مناسب انرژی‌‌های مرتبط با آن بخش را تقویت کرد. برای مثال در چیدمان منزل حتما از رنگ قرمز استفاده کنید زیرا در فنگ شویی رنگ قرمز برای خوش شانسی به کار برده می‌‌شود.

بهترین انتخاب برای درب ورودی منزل، استفاده از این رنگ است. رنگ‌های زرد و بنفش رنگ‌های متناسب و سودمند برای روحیه انسان هستند. استفاده از این رنگ‌ها در اتاق نشیمن یا اتاق خواب، تاثیر بسزایی در انرژی روحی انسان دارد. در زیر به چندین نکات و روش برای چیدمان منزل در فنگ شویی اشاره می‌کنیم.

•استفاده از آینه

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه، جهت جذب و به حرکت انداختن انرژی به کار می‌رود، برای مثال قرار دادن آینه بالای میز ناهار خوری سمبل برکت و نعمت است و می‌تواند موثر واقع شود، البته موارد دیگری در فنگ شویی چیدمان منزل در استفاده از آینه وجود دارد که می‌تواند تاثیر منفی بگذارید. آینه را در مکان‌های مورد علاقه خود مخصوصا اتاق خواب و روبه روی تختخواب قرار ندهید. آینه‌ها نباید سرویس بهداشتی یا آشپزخانه و اجاق گاز را نشان دهند. از نصب آینه روی سقف اتاق خودداری ‌‌كنيد.

•بهره گرفتن از نور و هوای تازه: نور طبیعی و هوای تازه

از باز کردن پنجره و عدم استفاده از پرده‌‌های کلفت و تیره که مانع از ورود جریان نور به خانه می‌‌شوند، بپرهزید. نور طبیعی و هوای تازه، یکی از عناصر مهم برای به جریان انداختن انرژی مثبت در فنگ شویی خانه است و بهتر است پنجره اتاق و به خصوص اتاق خواب خود را حداقل ٢٠ دقیقه باز بگذارید تا انرژی مثبت به داخل اتاق وارد شده و در آن جریان یابد. از مهم‌ترین دلایل باز گذاشتن پنجره این است که در روز گذشته اگر روز پر تنش با مشکلات و یا استرس را گذرانده باشید با باز نگه داشتن پنجره هوای مانده دیروز را بیرون کرده و از هوای تازه روز جدید استفاده می‌کنید.

•تعادل پنج عنصر را حفظ کنید

در چینش وسایل منزل تعادل پنج عنصر زمین، چوب، آتش، آب و فلز را حفظ کنید. این پنج عنصر را می‌توانید به صورت فیزیکی و نمادی در چیدمان خانه به کار ببرید. برای مثال، می‌توانید عنصر آتش را با رنگ گرم مانند قرمز و نارنجی نشان دهید، یا می‌توانید آتش واقعی را با یک شومینه یا یک شمع روشن داشته باشید.

•سرعت جریان انرژی را کاهش دهید

با نحوه چیدمان منزل به سبک ایرانی جریان را به روشی موج دار و زیبا تبدیل کنید. با یک فرش طرح دار روی زمین، کارهای هنری روی دیوارها یا حتی یک میز ورودی گرد این کار به راحتی انجام می‌گیرد.

•مسیر ورودی درب جلو را واضح نگه دارید

 در ایده چیدمان وسایل خانه، فنگ شویی درب جلو بسیار مهم است. این درگاه اصلی است که از طریق آن انرژی وارد خانه شما می‌شود. در فنگ شویی خانه برای درب استفاده از آینه توصیه شده است.

•گوشه‌‌ای از خانه را به مکانی برای خلوت خودتان اختصاص دهید

در فنگ شویی خانه از اول تا آخر به این نکته پرداخته می‌شود که شما انرژی مثبت از خانه دریافت کنید و احساس آرامش و راحتی داشته باشید برای همین بهتر است قسمتی از خانه را که مهم نیست کجای خانه است برای سپری کردن اوقات تنهایی، تخیل، استراحت، تفکر و… اختصاص دهید.

مناسب‌ترین موقعیت برای چیدمان

هر کدام از وسایل و تجهیزات خانه مانند تخت‌خواب، میز تحریر، تلویزیون، یخچال و حتی اجاق گاز در فنگ شویی یک نماد است و مفهومی خاص دارد، پس باید در فضای خانه بهترین موقعیت را برای هر وسیله پیدا کرد.

مهم‌ترین قانون در چیدن وسایل این است که بتوانید هنگام نشستن پشت میز کار یا دراز کشیدن روی تخت‌خواب، در اتاق را ببینید. نحوه چینش وسایل منزل چه در اتاق خواب و چه در هال و پذیرایی و حتی اتاق کار نباید به گونه‌ای باشد که تمایی وسایل در یک راستا قرار بگیرند و یا اینکه کلا در پشت شما باشند

نظم و ترتیب در خانه

نظم و ترتیب در خانه

نظم و ترتیب و مرتب بودن، کار‌هایی هستند که از کودکی بارها و بارها آن‌ها را شنیده‌ایم و به نحوی در خود و جامعه آن را اجرا کرده‌ایم، اما در فنگ شویی خانه، مهم‌ترین اصل برای رسیدن به انرژی‌های مثبت رعایت نظم و ترتیب است و باید برای مرتب بودن وقت و انرژی بیشتری صرف شود.

به طور کلی در فنگ شویی خانه برای چیدمان منزل برای هر محیط و هر وسیله‌ای، انرژی تعریف شده است که بی‌نظمی محیط مانع ورود و حتی جریان انرژی بیشتر در فضای خانه می‌شود.

#برای مثال گفته شد در چینش وسایل اتاق کار یا اتاق خواب وسایل را به گونه‌ای قرار دهید که درب را مشاهده کنید، حال نباید پشت در از لباس‌ها و وسایل زیادی انباشته باشد زیرا مانع از جریان یافتن انرژی در اتاق خواهد شد. بهتر است از اهمیت در فنگ شویی غافل نشوید و بدانید که درها بیانگر صدا و راه ارتباطی شما هستند و به فرصت‌ها و انرژی مثبت اجازه ورود می‌دهند.

پس بهتر است کمی بیشتر به درهای خانه بها دهید و اطراف آن‌ها را همیشه مرتب نگه داشته و اقدامات لازم برای راحت و بی‌صدا باز شدن را انجام دهید.

جذاب کردن ورودی خانه

ورودی خانه اولین فضایی است که به آن وارد می‌شوید که باید از نظر چیدمان و دکوراسیون جذاب و دعوت کننده باشد. بیشتر مردم در چیدمان منزل در مقابل در و راهروی ورودی خانه آینه و کنسول قرار می‌‌دهند. اما در فنگ شویی خانه اصل این کار درست نیست و توصیه می‌شود که آینه و کنسول در کنار درب ورودی قرار بگیرد و چینش وسایل منزل به خصوص مبل‌ها به گونه‌ای باشد که ورودی خانه را سد نکند.

همانطور که می‌دانید ورودی خانه نماد محافظت است، بنابراین، درب ورودی باید از مواد سخت ساخته شده باشد و میزان شیشه‌ای که در طراحی آن به‌کار رفته، کم باشد. پاکی و تمیزی انرژی مثبت را در محیط به جریان می‌اندازد بهتر است از نظافت سرسرا و ورودی منزل غافل نشوید.

اطمینان حاصل کنید که ورودی منزل از روشنایی کافی برخوردار باشد. نورپردازی مناسب به ورود انرژی کمک می‌کند. درب ورودی منزل باید به راحتی باز و بسته شود و زنگ درب سالم باشد زیرا این درب است که محل ورود و خروج انرژی می‌باشد و نحوه جریان انرژی را تعیین می‌کند.

نورپردازی خانه

نور طبیعی یکی از مهم‌ترین عوامل در فنگ شویی خانه است. خانه باید به اندازه کافی نور داشته باشد تا انرژی مثبت را جذب کند.

برای نورپردازی محیط ورودی می‌توانید از انواع وسایل روشنایی با توجه به نیاز خود استفاده کنید. اگر پنجره‌ی بزرگی دارید از ترکیب نور طبیعی و مصنوعی بهره ببرید. لامپ‌های حبابی، لوسترهای تزئینی، لامپ‌های مخفی روی دیوار و آباژورهای زیبا برای قسمت ورودی بسیار مناسب هستند.

استفاده از گیاهان سرسبز

استفاده از گیاهان سرسبز

گیاهان انرژی و فرکانس‌هایی دارند که مختص خودشان بوده و با قرار گرفتن در کنار آن‌ها این انرژی به شما و محیط خانه منتقل می‌شود و استفاده از این گیاهان سرسبز در علم فنگ شویی خانه برای درمان بیماری‌های جسمی و روحی و حتی جذب ثروت توصیه شده است.

گیاهان بزرگ پهن برگ در خانه خیلی خوب هستند. در مورد استفاده از گیاهان برگ انجیری توجه داشته باشید که در جهات از عنصر چوب استفاده کنید و گیاهانی که پارگی دارند در خانه نگه ندارید. همانطور که گفته شد درب ورودی مهم‌ترین بخش برای ورود و خروج انرژی است و بهتر است در این محل از گیاه پرتقال استفاده شود زیرا گیاه درخت پرتقال نشان خوشبختی و اقبال بلند است.

داخل تراس‌ها حتما از گیاهان طبیعی استفاده کنید. گل‌های پلاستیکی و مصنوعی به اندازه گیاهان طبیعی تولید کننده انرژی نیستند و بهتر است از گیاهان مصنوعی برای پوشاندن شار منفی استفاده کرد مانند پوشاندن ستون‌ها به شرط آنکه مرتب، تمیز و شسته شوند

#برخی از گیاهان سرسبز که برای دیزاین دکوراسیون در فنگ شویی خانه پیشنهاد می‌شوند عبارتند از:

#_بامبو

بامبو یکی از گیاهان محبوب در فنگ شویی خانه است زیرا این گیاه انرژی مثبت را جذب می‌کند و می‌تواند به محیط احساس آرامش و شادابی بدهد.

#فیکوس

این گیاه انرژی منفی زیادی را جذب می‌کند و بخشی از توازن را در محیط خانه ایجاد می‌کند، فیکوس یک گیاه بزرگ با برگ‌های سبز و گسترده است.

#سانسوریا

گیاه سانسوریا، اکسیژن را به طور فعال در شب تولید می‌کند و می‌تواند به تصفیه هوای داخلی کمک کند. از طرف دیگر، خواص آن برای جذب انرژی منفی نیز شناخته شده است، این گیاه به زبان مادر هم معروف است.

#لاوندر

لاوندر گیاهی است که خاصیت آرامش بخشی دارد و به محیط احساس آرامش و استراحت می‌دهد. همچنین کاهنده استرس است. در چیدمان خانه حتما از این گیاه برای افرادی که شخصیت پرخاشگری دارند، استفاده کنید.

#کاکتوس

این گیاه که نماد مقاومت و شخصیت قوی است در فنگ شویی خانه بسیار محبوب بوده و برای ایجاد تعادل و استحکام احساسی بسیار مفید است و انرژی منفی را از خانه دور می‌کند.

استفاده از عنصر فلز در خانه

استفاده از عنصر فلز در خانه

پنج عنصر اصلی در فنگ شویی را برشمردیم که فلز یکی از این عناصر مهم در فنگ شویی بوده و به راحتی در چیدمان وسایل منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند انرژی لازم را تقویت کند و از این طریق آرامش و تمرکز بیشتر را برای اعضای خانواده فراهم آورد. وسایل با جنس فلز که سطوح براقی دارند جایگاه ویژه‌ای در تزئین خانه یا فضای اداری دارد.

مخصوصا این وسایل در دفتر مدیریت بیشتر از بخش‌های دیگر محیط اداری به چشم می‌آیند که یکی از دلایل استفاده زیاد از وسایل فلزی، ایجاد تمرکز بیشتر برای کارمندها می‌باشد. بهتر است به بهانه‌های مختلف در طراحی دکوراسیون خانه از وسایل فلزی استفاده کنید.

مثلا سینی‌های تزئینی با جنس فلز، آینه‌های قاب‌شده با چارچوب‌های فلزی، میزهای عسلی یا گلدان‌های زینتی بهانه‌های خوبی برای ورود فلز به دکوراسیون خانه است.

شفافیت پنجره

مهم‌ترین منبع انرژی طبیعی یعنی خورشید از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود و به طور کلی پنجره‌ها نقش چشم‌های خانه را ایفا می‌کنند، بنابراین لازم است پنجره‌ها از شفافیت و تمیزی بالایی برخوردار باشند که در این صورت به اصل فنگ شویی خانه هم توجه می‌شود و انرژی لازم در خانه به وجود می‌آید.

در قوانین فنگشویی تاکید شده است که در طول روز حتما یکی دو ساعت پنجره را باز کنید تا هوای آزاد وارد خانه شده و همراه با آن انرژی در خانه جریان پیدا کند. در فصل سرما که امکان باز کردن پنجره‌ها وجود ندارد باید پنجره‌ها را تمیز نگه دارید تا با ورود پرتوهای خورشید فیلترنشده، انرژی خورشید را به خانه بکشانید.

پرهیز از نگه داشتن وسایل اضافه

در علم فنگ شویی در منزل این نکته وجود دارد که می‌توانید وسایل اضافی و غیرضروری را در کمدها و کشوها قرار دهید تا فضای خانه مرتب‌تر و خلوت‌تر باشد. همانطور که گفته شد مهمترین اصل فنگ شویی نظم و ترتیب است و برای اینکه بتوانید نظم را در تمام گوشه‌های خانه پیاده کنید، بهتر است وسایلی که دیگر کاربردی نبوده و اضافی هستند را به بیرون خانه ببرید.

به هیچ وجه از زیر تخت‌ها برای خلاص شدن از وسایل اضافی استفاده نکنید زیرا این کار به شدت در فنگ شویی خانه رد شده است و باعث ایجاد انرژی منفی در اتاق می‌گردد

توجه به نواحی شمالی خانه برای افزایش تمرکز و خلاقیت

در چینش وسایل منزل باید به نواحی مختلف خانه توجه کنید و قبل از هر کاری باید جهت‌های جغرافیایی خانه را پیدا کرده و برای چیدمان هر قسمت نکات خاصی را رعایت کنید.

خانه را به چهار قسمت شمالی و جنوبی و شرقی و غربی تقسیم کنید و بدانید در علم فنگ شویی هر کدام از این نواحی برای جذب انرژی خاصی تعریف شده‌اند برای مثال برای افزایش تمرکز و خلاقیت باید توجه خود را روی نواحی شمالی خانه متمرکز کنید و از وسایل و تجهزات مناسب در این قسمت استفاده نمایید.

همچنین وقتی فرصت‌ها و درآمدهای مالی ثابت و پایداری دارید توجه کردن به گوشه شمالی به شما کمک خواهد کرد تا زندگی خود را بسازید. فنگ شویی نواحی شمالی خانه با طول عمر، پیشرفت و فرصت‌های شغلی همراه است.

همچنین این ناحیه بیانگر درآمدهای مالی خواهد بود. بر اساس اصول فنگ شویی خانه در قسمت شمالی محل سکونت عنصر آب غلبه داشته و به همین دلیل ماهیت سرد و آرامی دارد. از این رو بهتر است نواحی شمالی را به اتاق خواب، اتاق عبادت یا کارگاه برای فعالیت‌های معنوی و مراقبه و کارهایی که به خلاقیت و تمرکز بالایی نیاز دارند، اختصاص دهید.

برای تقویت نیروی این ناحیه، باید از رنگ‌های سرد و آبی استفاده کنید و برای جلب انرژی مثبت اشیایی با ارتفاع بلند استفاده کنید.

همچنین استفاده از عناصر آب و فلز مانند آکواریوم، تصاویر آب یا آبشار، صدف و سنگ‌های دریا و همچنین اشیای فلزی مانند تلفن و کامپیوتر در نواحی شمالی توصیه می‌شود.

فنگ شویی نواحی جنوبی خانه

بعد از اینکه تعیین موقعیت جغرافیایی خانه را انجام دادید باید بدانید نواحی جنوبی خانه با عنصر آتش مرتبط است و باید در چیدمان خانه از وسایل و تجهیزاتی استفاده کنید که انرژی این بخش را فعال کند. بنابراین طبق اصول فنگ شویی خانه باید در این قسمت‌ها از رنگ‌های گرم مانند قرمز و نارنجی استفاده کنید.

برای جذب انرژی آتش به این ناحیه، وسایل چوبی را زیاد به کار ببرید. از آنجایی که جا کفشی در بخش جنوبی خانه قرار می‌گیرد و درب ورودی راه ورود انرژی به خانه است، شما می‌توانید از جاکفشی استفاده کنید که به رنگ‌های آتش یا عنصر چوب باشد، علاوه بر این از المان‌های دکوراسیون به شکل دایره و با ارتفاع کم، نیز برای بخش جنوبی خانه  بهره‌مند شوید.

فنگ شویی نواحی شرقی خانه

نواحی شرقی خانه محل قرارگیری عنصر چوب است و انرژی در آن، شکل فعال و متمرکزی دارد. ناحیه شرق فضا نشانه از اهداف و آرزوها، شروع ایده‌های نو و به تحقق در آوردن آن‌ها است.

عنصر چوب نیز معرف فصل بهار بوده و بهار زمانی است که گیاهان جانی دوباره می‌گیرند و همچنین خورشید از شرق طلوع می‌کند و این خود اهمیت این ناحیه را چند برابر می‌نماید.

نواحی شرقی، جنبه زندگی خانوادگی و سلامتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند و برای تقویت انرژی فنگ شویی شرقی خانه، باید از گیاهان سبز و همچنین وسایل چوبی استفاده کنید.

اگر اتاق خواب شما در سمت شرقی خانه قرار دارد، از خرید تخت خواب دونفره چوبی غافل نشوید و تاثیر وسایل چوبی دیگر مانند مجسمه، قفسه یا مبلمان چوبی برای فنگ شویی شرق خانه به منظور جذب انرژی را دست کم نگیرید.

فنگ شویی نواحی غربی خانه

عنصر حاکم بر نواحی غربی، فلز است و جریان انرژی در این قسمت، نقش مهمی در بچه‌دار شدن و سلامت فرزندان دارد. طبق اصول فنگ شویی خانه، برای تقویت انرژی نواحی غربی باید از فلزات به اشکال مختلف مانند میز تلویزیون دیواری برای خانه کوچک، تلویزیون، لپ ‌تاپ، دستگاه‌های صوتی و تصویری و تلفن به رنگ‌های سفید و خاکستری استفاده کنید.

اگر نمی‌توانید از این وسایل در نواحی غربی استفاده کنید می‌توانید عناصر خاک و زمین مانند سفال و سرامیک را برای فنگ شویی غرب خانه جایگزین کنید. همچنین برای جذب بالاتر انرژی باید از اشیای مربع شکل با ارتفاع کم در چیدمان منزل استفاده کنید.

موارد بهداشتی در فنگ شویی خانه

موارد بهداشتی در فنگ شویی خانه

فنگ شویی سرویس بهداشتی: نکته بسیار مهم در فنگ شویی سرویس بهداشتی، بسته نگه داشتن درب این مکان است، همواره سعی کنید درب سرویس بهداشتی را بسته نگه دارید. تمیز نگه داشتن این مکان باعث کاهش هدر رفت انرژی می‌گردد و بهتر است حداقل هر دو روز یک بار از مواد شوینده مانند وایتکس داخل کاسه توالت استفاده کنید.

از نصب آینه در داخل این مکان خودداری شود، چرا که باعث چند برابر شدن انرژی منفی می‌شود. مهم‌ترین کاری که برای انرژی بخش کردن این مکان می‌توانید انجام دهید این است که از عودهای دست ساز یا اسپند استفاده کنید و حتی می‌توانید از شمع‌های دست ساز نیز بهره بگیرید.

#استفاده از دیوار سبز در سرویس بهداشتی باعث کاهش اکو صدا و همچنین کاهش بو در این مکان خواهد شد. علاوه بر آن می‌توان در این مکان از گیاهان اکسیژن ساز آپارتمانی استفاده کرد.

فنگ شویی حمام: همانند فنگ شویی سرویس بهداشتی نکته حائز اهمیت برای حمام نیز بسته نگه داشتن درب آن است. اگر پس از استحمام نیاز است برای خارج شدن رطوبت درب حمام را باز بگذارید اشکالی ندارد. فقط سریعا پس از خروج رطوبت درب را ببندید.

حمام را تمیز نگه دارید و از شمع و عودهای دست ساز برای معطر کردن فضا استفاده کنید و آینه را داخل حمام نصب نکنید زیرا باعث چند برابر شدن انرژی منفی می‌شود و بهتر است آینه را روی دیوار خارجی حمام نصب کنید. دیوارهایی با رنگ یا کاشی‌های سبز رنگ نیز برای این مکان بسیار مناسب هستند.

توجه به رنگ خانه

توجه به رنگ خانه

به رنگ‌های استفاده شده در فنگ شویی چیدمان منزل خود توجه کنید، سعی نکنید لوازم منزل را هم رنگ انتخاب کنید بلکه به مکمل و هماهنگ بودن رنگ‌ها توجه کنید، به طور کلی به هارمونی رنگ‌ها توجه داشته باشید و به هیچ وجه وسایل خانه را با یک رنگ دیزاین نکنید.

هنگام هماهنگ نمودن پارچه‌هایی با طرح‌های مختلف، یک یا دو رنگ پایه را در نظر بگیرید که بر اساس چرخه‌های مولد در فنگ شویی هستند، برای مثال می‌توانید دو پارچه همرنگ اما یکی گل دار و دیگری راه راه را ترکیب کنید، رنگ سنگین انتخاب نکنید که ترکیب آن‌ها بیش از حد سنگین شود، زیرا تعادل برای فنگ شویی را بر هم زده و ایجاد چرخه مخرب می‌کنید.

عناصر تازه در خانه

این عناصر چوب، آتش، زمین، فلز و آب بر انرژی فضای زندگی شما تأثیر می‌گذارند. درک چگونگی تعادل آن‌ها برای بهینه سازی فنگ شویی خانه بسیار مهم است.

1_عنصر چوب

نماد رشد، سرزندگی و گسترش است. برای تقویت انرژی چوب، مبلمان چوبی و همچنین رنگ‌های سبز را در دکوراسیون داخلی و نحوه چینش وسایل منزل خود به کار بگیرید.

2_عنصر آتش

عنصر دیگری که در فنگ شویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، عنصر آتش است و آتش با چوب معنی پیدا می‌کند، از شمع‌ها، لامپ‌ها یا وسایل تزئینی قرمز به صورت استراتژیک برای تقویت اشتیاق و انگیزه استفاده کنید.

3_عنصر آب

آب چوب را تغذیه می‌کند و باعث رشد آن می‌شود. از آب‌نماها یا آینه‌ها برای نماد آب و تقویت سرزندگی استفاده کنید. بهتر است بدانید فلز می‌تواند انرژی بیش از حد چوب را کنترل کند.

4_عنصر فلز

می‌توانید از دکور فلزی یا رنگ‌هایی مانند رنگ‌های سفید و متالیک برای جلوگیری از رشد زیاد و حفظ تعادل استفاده کنید.

5_عنصرخاک

عنصز زمین یا خاک نشان دهنده ثبات و قرار است، برای فعال کردن انرژی آن می‌توانید عناصر زمینی مانند اقلام سرامیکی یا سفالی را به خانه خود وارد کنید تا ثبات و هماهنگی را افزایش دهید.

اضافه نمودن انواع گیاه، صدف، سنگ و دیگر عناصر طبیعی به دیزاین خانه، تاثیر بسیار چشمگیری در روحیه اعضای خانواده دارد. در واقع می‌توان اینگونه گفت طبیعت را به درون خانه آورده‌اید. ولی باید دقت داشته باشید بسته به اینکه چه عنصری را استفاده می‌کنید، در چه جهتی باید قرار بگیرد.

هوای پاک و تازه در خانه

هدف فنگ شویی، درک جریان انرژی، چگونگی جذب انرژی مثبت و چگونگی تقویت ارتعاش آن در خانه است. با پایبندی به اصول فنگ شویی، می‌توان محیطی پذیرا در خانه جدید ایجاد کرد که احساس آرامش را تقویت کند. نور طبیعی و هوای تازه، یکی از عناصر مهم برای به جریان انداختن انرژی مثبت فنگ شویی خانه هستند.

با باز کردن تمام پنجره‌ها و درها شروع کنید. پس از تازه شدن هوا در کل خانه، از اسانس پرتقال و روشن کردن یک شمع برای پاکسازی فضا استفاده کنید. می‌توانید هر رایحه‌ای که برایتان خوشایند است، انتخاب کنید.

جنس مواد در فضای مختلف خانه

اگر در حال تغیر دکوراسیون خانه هستید یا به تازگی به خانه‌ی جدید خود نقل مکان کرده‌اید و می‌خواهید چیدمان خانه را شروع کنید بهتر است قبل از هرکاری، بنا به فنگ شویی چیدمان منزل، جنس موادی که استفاده می‌کنید را مورد بررسی قرار دهید.

برای مثال کفپوش از جنس مرمر که بسیار خنک می‌شود برای تابستان بسیار عالی است اما این کف پوش برای زمستان بسیار آزار دهنده خواهد بود، اگر از کفپوش‌هایی به غیر از فرش و موکت استفاده می‌کنید به سرو صدای آن‌ها نیز توجه کنید. اول باید این نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید هماهنگی و تعادل خوبی را برقرار کنید.

بهترین کفپوش‌ها از جنس چوب هستند که باید با نحوه نگهداری آن آشنا باشید و همچنین به این نکته نیز توجه کنید که در هر جایی از این کفپوش نمی‌توان استفاده کرد.