در این مقاله بخوانید

پیشگفتار

فنگ شویی یک تمرین متافیزیکی برای درک جایگاه انسان در جهان است که از پنج اصل یا عنصر در تائوئیسم الهام گرفته است. پنج اصل فنگ شویی بر اساس چرخه‌های طبیعت است: آتش، خاک، فلز، آب و چوب که نتیجه مطلوب ایجاد هماهنگی در زندگی و فضاهای شما است. این فن برای همه با داشتن اطلاعات کافی قابل اجرا است. آموزش فنگ شویی خانه به شما کمک می‌کند تا با قوانین و کلا درباره فنگ شویی آشنا شده و یک به یک آن را اجرا کنید.

فنگ شویی چیست؟

شاید برای شما هم جای سوال باشد که فنگ شویی یعنی چه؟ کلا فنگ شویی چیست؟ برای جواب دادن به این سوال باید بگوئیم فنگ شویی نوعی چیدمان و دکوراسیون داخلی است که ریشه آن به چین باستان بازمی‌گردد و امروزه در سرتاسر جهان شناخته شده است. این فن باستانی از عناصر طبیعی و ویژگی‌های منحصربه فرد آن استفاده می‌کند تا حس و انرژی مثبت را به محیط و برای شما ایجاد می‌کند.

به همین دلیل اگر به دنبال ایجاد یک تغییر مثبت و موثر در زندگی هستید، اگر با تغییر دکوراسیون فضای خانه و… و کلی تغییرات هنوز انرژی منفی در فضای اطراف شما وجود دارد و می‌خواهید انرژی مثبتی به زندگی خود بدهید و حتی به فکر راهی برای افزایش ثروت و برکت به خانه‌هایتان هستید.

می‌توانید این فن باستانی را از طریق دوره آموزش فنگ شویی خانه فرابگیرید و زندگی خود را پر انرژی و مطابق میلتان تغییر دهید.  روی هم رفته می‌توان فنگ شویی را علم و هنر توامان تعریف کرد، که بیش از ۳۰۰۰ سال پیش در چین ایجاد شده و امروزه بسیاری از مردم جهان به آن وفادار مانده‌اند.برای اموزش با  موما همراه باشید.

هدف از فنگ شویی کردن

معنای فنگ شویی راه باد و آب است. ریشه در تائوئیسم اولیه دارد، اما امروزه همچنان محبوب است و در سراسر چین و حتی در فرهنگ‌های غربی گسترش یافته است. هدف فنگ شویی رساندن افراد به انرژی مطلوب پیرامونشان است. محیط خود و یا سیستم فیزیولوژی بدن را شناسایی و درمان‌های موجود را برای محیط و خود پیدا کنید.  است.

درباره فنگ شویی می‌توان گفت که این علم باستانی کمک می‌کند تا مشکلات موجود را بشناسید و راه حل‌هایی برای آن‌ها پیدا کنید. به طور کلی می‌توان گفت فنگ شویی یک هنر باستانی چینی در چیدمان ساختمان‌ها، اشیاء و فضا در یک محیط برای دستیابی به هماهنگی و تعادل است. به طور کلی هدف اصلی و نهایی فنگ شویی ایجاد توازن و هماهنگی در بیرون و‌ درون است.

معنا، مفهوم و فلسفه فنگ شویی

معنا، مفهوم و فلسفه فنگ شویی

فنگ به معنای باد و شویی به معنای آب است. در واقع اساس فنگ شویی دیدگاهی است که فلسفه و فنون باستانی چین به جهان دارد. تلفظ صحیح و درست این کلمه، فِنگ شویی (feng shui) است و مفهوم آن در فرهنگ چین، یک سازمان قانونمند در نظر گرفته می‌شود که نظم و جهات فضایی و مکانی را در رابطه با جریان انرژی، کنترل می‌کند. فنگ شویی یکی از پنج هنر متافیزیک چینی است که به عنوان علم هوش و فراست طبقه بندی شده است. در نهایت فنگ شویی ترکیبی از هنر و علم است. در فلسفه فنگ شویی گفته می‌شود، فنگ شویی عملی است که سعی می‌کند بین فضاهای زندگی و محیط کار ما با عناصر طبیعت، تعادل برقرار کند.

در فرهنگ آسیایی به خصوص فرهنگ چینی، این فلسفه، « فلسفه تائو » نامیده می‌شود. تائو به معنای «راه» است. تائوئیسم راه طبیعت است و تمام اصول اساسی فنگ شویی منعکس ‌کننده طبیعت هستند. اصول فنگ شویی عبارت اند  از: اصل یین و یانگ، موقعیت فرماندهی (command position)، باگوا(bagua) و پنج عنصر اصلی (5 elements).

معنای لغوی فنگ شویی

معنای فنگ شویی آب و باد بوده که از یک کلمه چینی گرفته شده است. به این صورت که فنگ‌ شویی  به معنای باد و آب است، دو عنصری که در هستی سمبل حرکت و حیات می‌باشند. این دو زاینده و آرامش بخش هستند. شبه‌ علم، یک فلسفه و فن باستانی در چین است که ادعا می‌کند دکوراسیون مناسب و چیدمان می‌تواند بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به‌طور کلی نیروی چی تأثیر داشته باشد.

علم فنگ شویی یا هنر فنگ شویی

فنگ شویی یک نوع علم است و به چیدمان وسایل و تجهیزات  خانه برای ایجاد هماهنگی و تعادل در آن اشاره می‌کند. بنابراین باید برای آشنایی با علم فنگ شویی آموزش‌های لازم را دیده باشید که برای این کار می‌توانید از دوره آموزش فنگ شویی خانه استفاده کنید. اگر دوره‌های آموزشی سپری نشود هر کسی نمی‌تواند ادعای آشنایی با این علم را  کرده و خانه و محیط کار خودش را با اصول و قوانین فنگ شویی مرتب کند.

علم فنگ شویی ثابت کرده است که چقدر چیدمان غیر اصولی و نامناسب می‌تواند موجب ایجاد مشکلاتی در آن خانه شود. کشورهای غربی با بهره مندی از این علم توانسته‌اند به موفقیت برسند و به جایگاه خوبی دست پیدا کنند. با استفاده از علم فنگ شویی می‌توانید به افزایش ثروت و سلامتی افراد آن خانه کمک کنید. به بیان دیگر فنگ شویی یک هنر باستانی است.

مهد ظهور فنگ شویی

فنگ شویی یک فلسفه و علم باستانی است که حدود 5 هزار سال پیش در کشور چین ظهور کرده است. اصول ابتدایی این هنر باستانی از طبیعت گرفته شده و به فرد کمک می‌کند که انرژی‌های منفی و مثبت محیط پیرامون خود را شناسایی کرده و با افزایش انرژی مثبت و کاهش انرژی منفی، کیفیت زندگی خود را ارتقاء بخشد. در تعریف کلی این هنر گفته شد که برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت چی داشته باشد.

مهم‌ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی‌نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگ‌های مناسب، خطوط منحنی و در نظر گرفتن جهت‌های مناسب است، البته امروزه به طور رسمی در چین آن را خرافات می‌دانند ولی به طور کلی چندین دهه است که در ایران نیز گسترش پیدا کرده است و افرادی نیز از این طریق کسب درآمد می‌کنند.

فنگ شویی در خانه و منزل

برای رسیدن به یک چیدمان عالی و ایجاد فضایی آرام و پرانرژی برای اعضای خانواده بهتر است از آموزش‌های مختلف فنگ شویی مثل آموزش فنگ شویی خانه استفاده کنید تا بتوانید چیدمانی منحصربفرد و پر انرژی داشته باشید. همچنین اگر به یادگیری و آموزش قوانین فنگ شویی بپردازید متوجه خواهید شد که در قانون فنگ شویی این پنج عنصر در خانه یا محیط وجود دارد و شما با چیدمان درست آن‌ها می‌توانید انرژی نهفته در وسایل را در خانه جاری سازید.

برای این که در منزل اصول چیدمان فنگ شویی محیط را رعایت کنید ابتدا باید بهترین موقعیت برای چیدمان وسایل را پیدا کنید و سپس نظم در خانه را الویت کارتان قرار دهید. توجه به رنگ‌ها نیز در این هنر بسیار مهم است برای مثال در فنگ شویی رنگ قرمز برای خوش شانسی به کار برده می ‌شود. بهترین انتخاب برای درب ورودی منزل، استفاده از این رنگ است. در فنگ شویی منزل همه‌ی وسایل به گونه‌ای باید چیده شوند که بتوانند انرژی خودشان را ساطع کنند.

چیدمان و فنگ شویی

در فنگ شویی یک مفهوم معروف به نام موقعیت فرماندهی (Commanding position) وجود دارد که به بهترین جایگیری اشیا و معمولا یک میز، تخت‌خواب و اجاق گاز موجود در منزل اشاره دارد. در این موقعیت انرژی شخص تقویت شده و سلامت و رفاه او بهبود می‌یابد. با این موقعیت مکانی شما می‌توانید چیدمانی منحصربه فرد با علم فنگ شویی داشته باشید. مثلا یک قانون مهم در چیدن این وسایل این است که بتوانید هنگام نشستن پشت میز کار یا دراز کشیدن روی تخت‌خواب، در اتاق را ببینید. البته نباید این وسایل کاملا در راستای در قرار بگیرند ولی نباید پشت به آن هم باشید.

یک مورد برای جذب انرژی ورودی هر خانه این است که باید آن را جذاب نگه دارید، براساس قوانین فنگ شویی یک ورودی منظم با طراحی و چیدمان جذاب در خانه داشته باشید تا مجوز ورود انرژی بیشتری را به خانه صادر کنید. مثلا می‌توانید جاکفشی با طراحی زیبایی در یک گوشه ورودی بگذارید، جایی برای آویز کردن لباس‌های بیرون و حتی فضایی مخصوص برای گذاشتن وسایلی مانند کیف دستی، کلیدها و حتی چتر در نظر بگیرید.

تاریخچه فنگ شویی

اولین استفاده‌ها از فنگ شویی متعلق به تمدن‌های یانگ شائو (هزاره سوم قبل از میلاد ) و هانگ شان ( ۴۷۰۰ تا ۲۹۰۰ سال قبل از میلاد) است. تا قبل از اختراع قطب نما، فنگ شویی از علم ستاره شناسی برای یافتن همبستگی‌های بین انسان و جهان استفاده می‌کرد. به گفته شی چینگ (کهن‌ترین کتاب حاوی سخنان منظوم به زبان چینی)، در دودمان ژو، یینگ‌شی به نام دینگ شناخته می‌شد و از آن برای نشان دادن زمان مناسب برای ساخت پایتخت استفاده می‌شد.

محوطه دادیوان در اواخر یانگ شائو (حدود ۳۵۰۰–۳۰۰۰ قبل از میلاد) شامل یک ساختمان کاخ مانند در مرکز آن است. ساختمان رو به جنوب است و با میدان بزرگی هم مرز و با ساختمان دیگری هم محور است. ظاهراً فعالیت‌های جمعی در این مکان صورت می‌گرفته است. به بیان کامل‌تر می‌توان گفت فنگ شویی قدمتی بیش از 5 هزار سال دارد و خواستگاه آن کشور چین است، اما مدرک مستند و مشخصی از چگونگی شکل گیری دقیق آن و اصولش در دسترس نیست.

در این بین برخی افراد به این داستان باور دارند که فردی به نام فوهسی در دهکده‌ای به نام لو در چین زندگی می‌کرد، که رودخانه‌ای در این دهکده جاری بود و هر ساله با طغیان خود خسارات زیادی را به مردم و محصولات کشاورزی وارد می‌کرده است. روزی فوهسی که حل این موضوع و مشکل به دغدغه ذهنی برای او تبدیل شده بود، از بالای کوه مسیر رودخانه را می‌بیند و با تغییر مسیر آن بر اساس اصول خاصی از طغیانش جلوگیری می‌کند. فوهسی با استفاده از همین اصول توانست بسیاری دیگر از مشکلات معیشتی خود و روستاییان را حل کند و پس از گذشت چند سال که به پادشاهی رسید، با الهام از همان اصول، قوانین جدیدتری را طراحی کرده و در ساختمان کاخ‌های شخصی خود به کار می‌برد. بر اساس همین داستان برخی افراد، فوهسی را پایه‌گذار فنگ شویی می‌دانند

اما هنوز سند قطعی بر صحت و سقم این جریان وجود ندارد و حدس و گمان‌هایی همراه است که نمی‌توان به طور قطع تاریخچه علم فنگ شویی را به کسی نسبت داد.

اصول و قوانین فنگ شویی

فنگ شویی روشی چینی است برای چیدمان وسایل خانه تا انرژی مثبت بیشتری در فضای خانه جریان پیدا کند. مهم‌ترین اصول این هنر باستانی عبارتند از: انرژی چی یا انرژی حیات، یین و یانگ، مربع لوشو، باگوا، موقعیت فرماندهی.

از قوانین مهم فنگ شویی هم می‌توان به طور جزئی به برخی موارد زیر اشاره کرد:

•استفاده از آینه

استفاده از آینه در خانه، جهت جذب و به حرکت انداختن انرژی به کار می‌‌رود. آینه‌‌ها نقش مهمی در تغییر انرژی دارند.

•بهره گرفتن از نور و هوای تازه: نور طبیعی و هوای تازه

یکی از عناصر مهم برای به جریان انداختن انرژی مثبت فنگ شویی در خانه هستند. باز کردن پنجره و عدم استفاده از پرده‌‌های کلفت و تیره که مانع از ورود جریان نور به خانه می‌‌شوند، باعث ورود نور به خانه شده و فضایی سرشار از انرژی ایجاد می‌کند.

•خانه خود را از شلوغی پاک کنید

انباشته کردن وسایل باعث ساکن ماندن و گیر کردن انرژی در گوشه و کنار خانه می‌شود. وسایل اضافی را از محیط اطراف خود حذف کنید.

•از انباشته کردن لباس‌‌ها، پشت درب اتاق‌‌ها خودداری کنید

می ‌توان با کم کردن لباس‌ها، از انباشتگی آن‌ها کاسته و باقی لباس‌‌ها را نیز درون کمد، با نظم و ترتیب نگه داشت. انباشتگی لباس در پشت در اتاق جریان انرژی را مسدود کرده و چرخه آن را از کار می‌‌اندازد.

اصل یین و یانگ، موقعیت فرماندهی چیست؟

دو اصل مهم در فنگ شویی وجود دارد که این اصل بین یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی) است. در واقع این اصل معتقد است که باید بین یین و یانگ تعادل برقرار گردد. زیرا تمامی اصول زندگی، شادی، موفقیت، خوبی و بدی همگی در اثر تعادلی که میان زن و مرد وجود دارد، شکل می‌گیرد. البته در تائوئیسم میان یین و یانگ تضاد وجود دارد ولی همین تضادها نیز موجب ایجاد وابستگی و ایجاد تعادل می‌گردد. به طور کلی باید گفت اصل یین و یانگ نشان دهنده قطب‌های مخالف و تضادهای جهان هستند.

یین و یانگ مفهوم خوب یا بد ندارند بلکه بخشی از چرخه هستی هستند. وقتی تعادل و احساس خوب به وجود می‌آید که تعادل بین یین و یانگ برقرار باشد. یین در لغت به معنای سمت سایه گرفته تپه است و یانگ سمت آفتاب‌ رو است. یین و یانگ کاملاً به هم وابسته‌اند و هیچ‌ کدام بدون دیگری نمی‌توانند وجود داشته باشند. مثلا نور بدون تاریکی معنایی ندارد. اما در تعریف موقعیت فرماندهی باید بگوئیم، موقعیت فرماندهی، نقطه‌ای از اتاق است که از درب اتاق دورترین فاصله را دارد و با آن در یک راستا نیست.

موقعیت فرماندهی محلی است که در موقعیتی زاویه‌دار با در قرار دارد. این موقعیت جایی است که می‌خواهید بیشتر وقت خود را هنگامی که در آن اتاق هستید آنجا سپری کنید. در حالت ایده آل، شما باید از این نقطه یک دید واضح به در داشته باشید. همچنین مناسب‌ترین مکان برای قرار دادن نمادهای فنگ شویی مثل عود و یا مجسمه موقعیت فرماندهی هر اتاقی است.

تعریف جدول باگوا

باگوا نقشه انرژی فنگ شویی است. این نقشه یکی از اصول و ابزار مهم فنگ شویی محسوب می‌شود. روشی سیستماتیک برای ارزیابی میدان انرژی محیط زندگی را ارائه می‌دهد. کلمه باگوا “bagua”  در چین به معنای هشت جهت است. فنگ شویی نقشه  باگوا (Feng Shui bagua)  هشت ضلعی است که شامل هشت ناحیه (یا guas) به همراه یک جهت مرکز زمین است که در مجموع نه قسمت مربوط به جنبه‌های حیاتی زندگی است. هر گوا یا منطقه در این نقشه دارای معنی خاصی بوده و با رنگ‌ها، عناصر و شکل‌های مختلفی مرتبط است.

طبق اصول باگوا، طراحی و چیدمان محیط داخلی منزل براساس این مناطق باعث می‌شود انرژی مثبت در زندگی انسان جاری شود. مربع باگوآ دارای یک مربع ۳ در ۳  و شامل ۹ خانه است که از هر طرف اعداد آن به ۱۵ می‌رسد که فلسفه محاسبه عدد گوآ نیز بر همین اساس است.

جزئیات جدول باگوا

هر بخش بیانگر حوزه خاصی از زندگی مانند شغل، آموزش، سلامت، ثروت، شهرت، عشق و روابط، کودکان و مربیان است که هر بخش توسط یکی از پنج عنصر اداره می شود. هر بخش با رنگ‌هایی نشان داده می‌شود که با عنصر آن بخش مرتبط است. برای فعال کردن این بخش‌ها در خانه ابتدا باید با جدول و جزئیات باگوا آشنا باشید و سپس با ترسیم نقشه منزلتان روی باگوا این بخش‌ها را به درستی فعال کنید. بخش‌های مختلف باگوا به این صورت تقسیم بندی می‌شود:

•بخش شغل و مسیر زندگی

این بخش مربوط به عنصر آب است و در جهت شمال نقشه باگوا قرار دارد و اگر شما می‌خواهید در مسیر شغلی خود پیشرفت حاصل کنید می‌توانید تابلویی از منظره دریا یا رود و آکواریوم و… همچنین استفاده از رنگ‌های مشکی و آبی تیره انرژی این بخش را فعال کنید.

•بخش خانواده و سلامتی

عنصر چوب مربوط به بخش خانواده و سلامتی است و جهت شرقی باگوا مختص این بخش است، فعال کردن آن با اشکال مستطیلی و رنگ‌های قهوه‌ای و سبز و گیاهان طبیعی انجام می‌شود. از عکس اعضای خانواده هم می‌توانید استفاده کنید.

•بخش دانش و خرد

این بخش مربوط به عنصر خاک بوده و در جهت شمال شرقی نقشه باگوا قرار دارد. اگر در حال گذراندن دوره‌های علمی و دانشگاهی هستید بهتر است انرژی این بخش را فعال کنید برای اینکار می‌توانید از رنگ‌هایی با تناژ زمینی مثل خاکی، رسی و.. استفاده کنید و کتابخانه و میز مطالعه بهره گیری کنید.

•بخش ثروت و فراوانی

در جهت جنوب شرقی باگوا قرار گرفته و عنصر آن همانند بخش خانواده و سلامتی، چوب است. از اشیائی که برایتان ارزش دارند و نمادی از جایی که در آنجا کسب درآمد می‌کنید، را در این بخش قرار دهید. رنگ بنفش و طلایی و گیاهانی که برگ گرد و دایره‌ای دارند بهترین گزینه برای فعال کردن این بخش هستند.

•بخش شهرت و خوشنامی

عنصر این قسمت آتش بوده و در جهت جنوب نقشه قرار دارد و اینکه در حال حاضر در جهان حال و آینده چگونه شناخته شوید به این قسمت مرتبط است و برای فعال کردن آن با مدارک، گواهینامه‌ها، مدال‌ها و افتخاراتی که کسب نموده‌اید و استفاده از رنگ‌های قرمز و نارنجی و شمع، انجام می‌شود.

•بخش عشق و ازدواج

بخش جنوب غربی باگوا که با عنصر خاک شناخته می‌شود، بخش عشق و ازدواج است و با رنگ‌های صورتی و سفید و سنگ رز کوارتز و تابلوهایی که نشان دهنده عشق دو طرفه و ازدواج هستند، فعال می‌شود.

•بخش کودکان و خلاقیت

بخش غربی باگوا فلز است و جایی که توجه به کودکان را نشان می‌دهد. دکوری‌های آینه‌ای، موادهایی که از فلز تشکیل شده‌اند و شکل‌های دایره‌ای و بیضی تقویت کننده این انرژی این بخش هستند.

•بخش سفر و اشخاص سودمند

شمال غربی نقشه قرار گرفته و عنصر آن نیز فلز است و برای فعال کردن انرژی این بخش از رنگ‌های نقره‌ای و طلایی و اشکال و وسایلی از جنس فلز استفاده کنید. استفاده از کره زمین و تصویر افراد سودمند در سفرهایتان نیز می‌تواند موثر واقع شود

•سلامتی

این بخش به قلب خانه معروف است و در مرکز نقشه قرار گرفته و تمرکزش روی سلامتی جسمانی و روحی است. شکل‌های مربعی و رنگ‌های زرد و خاکستری و عناصر سنگی و سرامیکی و کریستالی فعال کننده انرژی این بخش خواهند بود.

عناصر مهم فنگ شویی

عناصر مهم فنگ شویی

عناصر پنجگانه فنگ شویی از مباحث بنیادین این هنر باستانی هستند. کارشناسان علم فنگ شویی عقیده دارند، دنیای ما از پنج عنصر اصلی تشکیل شده است که بر اساس فصل‌های طبیعت، روز، ماه و سال تعیین شده‌اند. این عناصر عبارتند از؛ آب، آتش، فلز، چوب و خاک. این عناصر نمایانگر رنگ‌های خاص، اشکال و جهت‌های خاص فنگ شویی خود هستند. این عناصر بسته به اینکه در چه جهتی و بنا به چه هدفی، فعال یا تضعیف می‌شوند در زیر ارائه شده‌اند.

#عنصر زمین

کیفیت: زمینی، خودمراقبتی، پایدار

شکل: صاف، مربع

رنگ‌ها: قهوه‌ای، نارنجی، زرد

فصل: انتقال بین فصول

زمینه‌ها: سلامتی، دانش، مشارکت

#عنصر فلز

کیفیت: کارآمد، دقیق، زیبایی

شکل: دایره‌ای، کروی

رنگ‌ها: سفید، فلزی

فصل: پاییز

مناطق: افراد مفید، کودکان

#عنصر آب

کیفیت: رو به پایین، روان، متحرک

شکل: مواج، انحنا دار

رنگ‌ها: مشکی

فصل: زمستان

منطقه: حرفه و راه زندگی

#عنصر چوب

کیفیت: گسترده، نشاط، رو به بالا

شکل: ستونی، مستطیلی

رنگ‌ها: سبز، آبی

فصل: بهار

مناطق: خانواده و ثروت

#عنصر آتش

کیفیت: شور، روشنایی، درخشان

شکل: مثلث، نوک‌تیز

رنگ‌ها: قرمز

فصل: تابستان

منطقه: شهرت

قطب نما در فنگ شویی

قطب نمای فنگ شویی تقریبا شبیه به یک قطب نمای معمولی است. این قطب نما اساسا با ویژگی‌های قطب نمای مغناطیسی مورد استفاده در زندگی روزمره اختراع شده است تا موقعیت قرار گیری اشیا و حتی خود ساختمان را به درستی تعیین کند. به این قطب نما لو  پِن می‌گویند. لو به معنی همه چیز و پن به معنی کاسه است. گذشتگان بر این باور بودند که همه‌ اسرار هستی، در این قطب نما نهفته و با آن می‌توان به ناشناخته‌ها دست یافت.

با یک تعیین جهت مغناطیسی که با آهنربای معمولی نیز می‌توانید قطب نمای فنگ شویی را داشته باشید و طبق آن اصول فنگ شویی را اجرا کنید. به طور کلی تعیین جهت فنگ شویی دارای سبک‌های مختلفی است. آنچه مهم است انتخاب یکی از آن‌ها و اجرای دستورات بر اساس قوانین همان سبک و جهت است. برخی از این جهت‌ها با هم قابل اجرا هستند در حالی که برخی را نمی‌توان با هم و در یک جهت اجرا کرد.

روش‌های تعیین جهت فنگ شویی به چهار دسته جهت یابی در فنگ شویی با قطب نما یا هشت جهتی، روش هشت خانه، روش ستاره و روش شکل در ورودی انجام می‌شود که هرکدام اصول چیدمان خاصی را تداعی می‌کنند و باید مطابق آن پیش رفت. مثلا روش تعیین جهت فنگ شویی به روش شکل در ورودی به این صورت است که در زمانی که این فن توسعه پیدا کرد رعایت و توجه به محیط زیست بسیار مهم بود و کلماتی مثل یین و یانگ که در اصل معنی سمت آفتابی و سمت سایه را تعریف می‌کنند بسیار مهم بود.

اگر خانه در جایی باشد برای دریافت انرژی باید از جهت آفتابی یا جهت یانگ استفاده شود و برای این کار باید فنگ شویی را کنار خود داشته باشید تا بتوانید وسایل خانه را مطابق این جهت آرایش کنید.

مزایا (خواص) و معایب (مضرات) فنگ شویی

اصولا نظم در هر چیزی بسیار مفید است و تاثیر زیادی در زندگی انسان می‌گذارد. فنگ شویی نیز نوعی نظم در چیدمان خانه و اتاق است. در ادامه به برخی از فواید و خواص فنگ شویی اشاره می‌کنیم‌.

ایجاد احساس آرامش و آسایش: محیط پیرامون ما تاثیر شایانی روی افکار و ذهنیت ما می‌گذارند. رعایت اصول چیدمان و فنگ شویی، باعث ایجاد نظم در محیط کار و خانه شده و در نتیجه باعث ایجاد آرامش و آسایش انسان می‌شود.‌

1_فنگ شویی باعث کاهش استرس و به هم ریختگی ذهن انسان می‌شود

2_نظم و اجرای اصول و قوانین فنگ شویی در محیط پیرامون باعث افزایش خلاقیت در انسان می‌شود.

3_رعایت اصول اولیه این هنر در خانه و محل کار، باعث موفقیت و افزایش ثروت می‌گردد.‌

معایب فنگ شویی

برخی معتقد هستند که فنگ شویی خرافه‌ای بیش نیست و فنگ‌شويي را بت ‌پرستي مدرن می‌دانند.

کاربرد فنگ شویی

فنگ شویی، استفاده از انرژی است. فنگ شویی کانال‌های انرژی قدرتمندی را در فضای اطراف شما باز می‌کند تا به آن کمک کند قوی‌تر، هماهنگ‌تر و قدرتمندتر شود. این کار به نوبه خود انرژی خود شما را هم تقویت می‌کند. از کاربردهای فنگ شویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1_ایجاد تعادل: در همه جنبه‌های زندگی به شما کمک می‌کند با تغییراتی که در خود و محیط خانه یا کارتان می‌دهید زندگیتان را ارتقا دهید. این هنر باستانی می‌تواند چی (انرژی) را در خانه شما احیا کند و باعث می‌شود در همه جنبه‌های زندگی تعادل ایجاد شود.

2_انرژی دوباره بخشیدن به فضا: انرژی دوباره بخشیدن به فضا با فنگ شویی امکان پذیر است. وقتی به درستی انجام شود، دگرگون کننده است و زندگی را تغییر می‌دهد.

3_توانمند سازی شخصی با فنگ شویی: همه چیز در زندگی بیرونی شما منعکس کننده خود درونی شما است. محیط اطراف شما از بسیاری جهات تجلی قابل مشاهده شماست. با استفاده از فنگ شویی می‌توانید محیط‌هایی ایجاد کنید که جریان آزاد انرژی و توانمندی شخصی را تداعی کند.

4_برنامه ریزی محیط برای دستیابی به اهداف: از دیگر کاربردهای فنگ شویی می‌توان این را برشمرد که باعث می‌شود فضایی را طراحی کنید که به شما احساس حمایت در رسیدن به اهدافتان دهد. مهم است که قبل از به کارگیری فنگ شویی، اهداف و الویت‌هایی واضح و روشن داشته باشید. بسته به اهداف خود، می‌توانید با اجرای اصول و قوانین فنگ شویی، ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی مجدد کنید.

5_ارتقا هر جنبه‌ای از زندگی: تاثیر انرژی محیط در پیرامونمان همیشه پتانسیلی است که می‌توانید بهینه از آن استفاده کنید. توانگری و ثروت، جذب عشق یا ذهنی آرام، هر هدف و انگیزه‌ای داشته باشید، می‌توانید محیطی حمایتگر و پذیرا ایجاد کنید که فنگ شویی شما را برای رسیدن به این مهم کمک می‌کند.

6__آرامش دهنی: در تعریف فنگ شویی این گونه گفتیم که وسایل زندگی را در فضای زندگی و خانه به شکلی آرایش دهیم که باعث ایجاد تعادل و نظم و انرژی بخشی است. فنگ شویی ذهن نیز مشابه همین کار است که در آموزش فنگ شویی ذهن به آن پرداخته می‌شود.

همانطور که می‌دانید وقتی محیطی تمیز و مرتب باشد ذهن شما نیز آرام و حتی خلاق می‌شود. حال اگر همین تمیزی و ساماندهی را در ذهن ایجاد کنیم هم باعث می‌‌شود ذهن شما از افکار بیهوده و منفی دور شود و هم اینکه ذهنی خلاق، آرام و امیدوار برای خود ایجاد کنید.

در تعریف دیگر فنگ شویی ذهن می‌توان به این صورت نوشت که نخستین قدم را پیاده‌سازی کنید و آن هم این است که ذهن خودتان را باید از افکار و هر آنچه که نباید در ذهنتان نباشد پاک کنید تا زمانی‌که شیارهای مغزی از افکار منفی و بی‌اثر خالی باشد شما نمی‌توانید انرژی افراد اطرافتان را به حالت تعادل دربیارید اول از همه باید نکات منفی را از ذهنتان خارج کرده و پس ‌از آن اقدام کنید تا به خواسته‌ها و آرزوهایتان برسید ذهن شما هم باید مانند یک محیط منظم و مرتب باشد.

مهمترین کاری که در فنگ شویی ذهن باید انجام دهید این است که با ایجاد فنگ شویی محیط خود هدف صعود از پله‌های فرکانس را که بتوانید سطح انرژی‌تان را تغییر دهید تا بر روی فرکانس‌های بالاتر و سریع‌تری قرار بگیرید و سطح انرژی‌تان را به بالاترین فرکانس‌های برسانید فراهم کنید که همانا انرژی خلاق مشیت الهی است.

درمان با فنگ شویی و فنگ شویی سلامت

# فنگ شویی به عنوان بخشی از طب کل نگر چینی هزاران سال است که در حفظ سلامت و پیشگیری و کاهش بیماری موفق بوده است. برخی از راه‌های موثر فنگ شویی برای درمان و سلامت شامل موارد زیر است:

درمان افسردگی به کمک فنگ شویی: راه‌های زیادی برای درمان افسردگی وجود دارد. فنگ شویی نیز یکی از راه‌ها است. راهکارهایی که این هنر باستانی برای درمان افسردگی بیان می‌کند شامل: هر روز را پرقدرت و پر از انرژی مثبت شروع کنید، آشپزخانه خود را همیشه مرتب نگه دارید، تمیزی سالن را جدی بگیرید، در فضای خانه از گیاهان استفاده کنید. مراقب آب باشید و نگذارید اسراف شود، اضافه کردن نور به فضاهای تاریک، استفاده از وسایل مورد علاقه در دکوراسیون، طبیعت، از رنگ‌های روشن در محیط خود استفاده کنید

فنگ شویی در عصر دیجیتال و امروزه

در جهانی که زندگی دیجیتالی بیش از هر چیزی با سرعت نور رشد می‌کند و زندگی همه‌ی ما را خواسته و ناخواسته تحت تاثیر قرار داده است و بسیاری از مشکلات و اضطراب و استرس‌های بی مورد را ایجاد کرده است، فنگ شویی می‌تواند با قدمتی بالغ بر 5000هزار سال در این دنیای دیجیتال موثر واقع شود و ما را از بسیاری از مشکلات رهایی دهد. خیلی مهم است که فضای مجازی خود را مانند خانه یا محیط کارمان تمیز و منظم نگه داریم.

فنگ شویی، هنر باستانی چینی برای خلق فضاهای هارمونیک، می‌تواند اصولی را برای ساماندهی فضای دیجیتالی ما نیز ارائه دهد. یکی از اصلی‌ترین مراحل فنگ شویی در فضای دیجیتال، کاهش شلوغی و از بین بردن هرآنچه که دیگر مورد نیاز نخواهد بود. برای این کار بهتر است به پاک کردن کانال‌ها و محتوهایی که تا به حال بازشان نکرده‌اید پردازید. سپس، به سراغ فایل‌ها و برنامه‌هایی بروید که دیگر استفاده نمی‌کنید و آن‌ها را نیز حذف کنید. همانطور که در فنگ شویی فیزیکی اشیاء بلااستفاده را دور می‌ریزید یا به دیگران می‌دهید، در فنگ شویی دیجیتال نیز باید فایل‌ها و برنامه‌های غیرضروری را حذف کنید.

پس از آن، سازماندهی فایل‌ها و پوشه‌ها اهمیت پیدا می‌کند. ایجاد پوشه‌هایی با نام‌گذاری واضح و منطقی و دسته‌بندی فایل‌ها بر اساس نوع یا پروژه، می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر به اطلاعات مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید. انتخاب پس‌زمینه‌ها و تم‌هایی برای دسکتاپ یا موبایل که حس آرامش و خوشبختی را به شما منتقل می‌کنند، می‌تواند تأثیر قابل توجهی در روحیه شما داشته باشد. رنگ‌های آرامش‌بخش مانند آبی روشن یا سبز ملایم، می‌توانند به کاهش احساس استرس کمک کرده و تمرکز را افزایش دهند

فنگ شویی برای محیط و محل کار

همانطور که می‌دانیم فنگ شویی جریان و حرکت انرژی در یک فضا را مطالعه می‌کند و به طور مشخص و هدفمند آن را هدایت می‌کند تا بیشترین سود را برای افراد و ساکنان خانه یا محل کار و… داشته باشد. استفاده از آموزش‌های مختلف فنگ شویی مثل آموزش فنگ شویی تبتی یا آموزش تصویری فنگ شویی و… می‌تواند به شما در نحوه چیدمان وسایل محل کارتان کمک کند و انرژی‌های مثبت و موفقیت آمیز را برای شما در محل کارتان ایجاد کند. به طور کلی بر اساس اصول فنگ شویی اگر انسان با محیط کار و پیرامونش هماهنگ باشد می‌تواند در زندگی به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کند.

در آموزش فنگ شویی محل کار، شما یاد می‌گیرید وسایل اتاق و میز کارتان را چگونه کنار هم قرار دهید تا انرژی اشیا در محیط پخش شود. اولین قدمی که برای فنگ شویی محل کارتان باید بردارید، این است که در هم ریختگی و شلوغی سطح میزتان را از بین ببرید و سپس به کشو و کمد محل کارتان بروید و آن‌ها را مرتب کنید. بهتر است در اتاق‌های کاری مشترک، هر شخصی کشو و کمد مخصوص خودش را داشته باشد تا نظم و ترتیبی که ایجاد کرده‌اید را دیگران بر هم نزنند.

نکته آخر اینکه فنگ شویی با تکیه بر احساس و انرژی، محیطی آرام، بدون استرس و با انرژی مثبت در محل کارتان به وجود می‌آورد تا به سمت موفقیت و ثروت آفرینی حرکت کنید.

ارتباط فنگ شویی با طراحی داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی یک هنر مهندسی است که می‌تواند از یک فضا با ابعاد و هندسه مشخص، سطوح مختلف آسایش، امنیت و آرامش را به ارمغان بیاورد. انعطاف پذیری فنگ شویی باعث می‌شود که این هنر با تمامی سبک‌های دکوراسیون داخلی سازگاری داشته باشد به علاوه رفع انباشتگی، پاکسازی، جریان یافتن انرژی مثبت و خلق فضاهای با کیفیت مهم‌ترین اصل در فنگ شویی است. در ادامه به چند مورد از ارتباط فنگ شویی با طراحی داخلی می‌پردازیم‌.

1_ورودی: ورودی هر فضا بسیار مهم است و تاثیر خیلی زیادی در ایجاد و جذب انرژی اولیه دارد. ورودی باید روشن، جذاب و دلباز طراحی شود. در طراحی دکوراسیون داخلی راهروی ورودی می‌توان از شلف‌های دیواری، کمد، جا کفشی ، آیینه و قاب‌های عکس نیز استفاده کرد. به هیچ وجه کفش‌های خود را جلو درب وردی رها نکنید.

2_آشپزخانه: آشپزخانه از مهم‌ترین فضاهای یک آپارتمان شناخته می‌شود، بنابراین فنگ شویی دکوراسیون آشپزخانه اهمیت ویژه‌ای داشته و موجب جریان یافتن انرژی مثبت در کل خانه نیز می‌شود. مهم است اجاق گاز و یخچال، کابینت‌ها و… با چه اصول و قاعده و قانونی کنار هم قرار بگیرند که فنگ شویی به شما کمک می‌کند به بهترین دکوراسیون آشپزخانه برسید.

3_فنگ شویی نواحی شمالی خانه: مطابق این علم کار و ثروت به بخش شمال خانه شما ربط دارد. اگر دائما در حال عوض کردن شغل‌های مختلف هستید و درآمد شما بدون برکت است این مشکل مربوط به بخش شمال منزل شما است انجام فعالیت‌‌های انرژی زا مانند مدیتیشن و نماز خواندن بهتر است که در سمت شمال منزل باشد. در محیط‌‌های کاری، اتاق جلسه و فکر را در شمال قرار دهید. سرویس بهداشتی حمام و انباری را در سمت شمال قرار ندهید و قرار دادن آشپزخانه در سمت شمال خانه اشتباه است. نقشه باگوا شما را بیشتر راهنمایی می‌کند تا چیدمانی درست داشته باشید.

4_فنگ شویی نواحی جنوبی خانه: طبق اصل فنگ شویی اگر به شهرتی که به دنبال آن هستید نمی‌‌رسید ممکن از مشکلی در بخش جنوبی خانه شما وجود داشته باشد. بخش جنوبی خانه انرژی بسیار بالایی دارد، بنابراین بهتر است، آشپزخانه، اتاق ‌مطالعه و میهمانی، انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی در بخش جنوبی خانه قرار بگیرند. سرویس بهداشتی،‌حمام، انباری و اتاق خواب کودکان را در این قسمت قرار ندهید و از آن جایی که خستگی ‌شما در بخش جنوبی خانه برطرف نمی ‌شود، بهتر است که در این قسمت استراحت نکنید.

5_ناهار خوری: محل ناهار خوری باید به آشپزخانه نزدیک و تا حد امکان از در ورودی آپارتمان دور باشد. فضای ناهار خوری باید از وسعت کافی برخوردار باشد تا بتوان پس از صرف غذا به راحتی و بدون برخورد با دیوار یا سایر مبلمان از پشت آن برخاست. حضور هر گونه مبلمانی تا جایی که مزاحم رفت وآمد و حرکت کسانی که در پشت میز می‌نشینند، نباشد در محل ناهار خوری مشکلی ندارد.

6_اتاق مهمان و کودکان و…

دوره آموزش فنگ شویی اتاق نحوه چیدمان اتاق را آموزش می‌دهد که شما بتوانید انرژی اشیا را به خوبی جذب کنید و در محیط خانه پیدا کنید. فنگ شویی در اتاق برای کودک یا نوجوان و هر کس دیگر به چیدمان تخت و وسایل جانبی آن بیشتر تاکید می‌کند که مقابل در ورودی نباشد و انرژی‌های فعال در کمترین مقدار خود در اتاق قرار داده شود. همچنین رنگ‌هایی که برای وسایل اتاق انتخاب می‌کنید باید متناسب با نوع اتاق باشد. برای مثال رنگ‌های اتاق خواب نباید تند و فعال باشند و باید از رنگ‌های خنثی برای این اتاق استفاده کرد و بر عکس اتاق کار نباید رنگ خنثی باشد بلکه رنگ‌های این اتاق باید به گونه‌ای باشد که هیجان و شور فعالیت و کار را ایجاد کند. هوای مطبوع نیز از دیگر نکات مهم و ضروری برای حفظ سلامتی است و به ما انرژی مثبت انتقال می‌دهد. پس تهویه مناسب برای اتاق تعبیه کنید.

7_اتاق خواب

در علم فنگ شویی، اتاق خواب مهم ترین بخش خانه است که در دکوراسیون و چیدمان آن باید اصول و نکات مهمی را رعایت کنید. اگر بتوانید با تکیه بر فنگ شویی اتاق خوابتان را تزئین و چیدمان درستی داشته باشید علاوه بر خواب آرام و لذت بخش، به شما حس امنیت می‌دهد، سلامت و شادابتان می‌کند و همچنین روابط و عشق بین شما و همسرتان را استحکام می‌بخشد. متخصصان این فن معتقد هستند که شما بیشترین زمان خود