در این مقاله بخوانید

قارچ یک گونه شبه گیاه با خاصیت گوشتی است که از هاگ تولید می‌شود. بسیاری از انواع قارچ‌ها، خوراکی هستند و می‌توان آن‌ها را در غذاهای مختلف از پیتزای قارچ گرفته تا ریزوتو قارچ و سوهه قارچ صدفی یافت. بسته به نوع قارچ، قسمت‌های مختلفی از قارچ در تهیه انواع مختلف غذاها استفاده می‌شود.

در برخی موارد فقط کلاهک قارچ خورده می‌شود. قارچ دکمه‌ای، قارچ شیتاکه، قارچ انوکی، قارچ صدفی و… همه از انواع مختلف قارچ‌های خوراکی هستند. افراد برای پرورش قارچ باید قارچ‌های خوراکی از غیر خوراکی را به خوبی تشخیص دهند. همچنین با نحوه رشد و محیط رشد قارچ که بسته به نوع آن هزینه راه اندازی پرورش قارچ صفر تا صد متفاوت خواهد بود به خوبی آشنا باشند.

ریز تا درشت هزینه‌های احداث سالن پرورش قارچ

کشت قارچ در ایران به عنوان یک سرمایه گذاری کشاورزی پرسود و پایدار ظاهر شده و فرصت‌های بی شماری را برای کارآفرینان و کشاورزان فراهم می کند. اقلیم و شرایط اقتصادی منحصربفرد ایران، زمینه مناسبی را برای رشد گونه‌های مختلف قارچ فراهم می‌کند و آن را به گزینه‌ای جذاب برای کسانی که به دنبال سرمایه گذاری در این صنعت سبز هستند تبدیل می‌کند.

هزینه‌های احداث سالن پرورش قارچ در مناطق مختلف به عوامل مختلفی بستگی دارد و افرادی که می‌خواهند وارد این حرفه شوند باید قبل از هر چیزی با عوامل تاثیر گذار بر قیمت این حرفه آشنا شوند و سپس فعالیت خود را آغاز کنند. شما می‌توانید با استفاده از دوره پرورش قارچ صفر تا صد موما علاوه بر یادگیری نحوه پرورش قارچ با قیمت گذاری‌های مختلف و تجهیزات اولیه آن آشنا شوید.

پرورش قارچ در ایران شروع صنعت پولساز

پرورش قارچ در ایران

قارچ یک ماده‌ی مغذی است که از چندین سال پیش وارد سفره‌ی غذای خانه‌ها شده است. به دلیل افزایش تقاضا و مصرف قارچ استفاده از آن روز به روز افزایش پیدا کرده است که همین موضوع باعث شده پرورش قارچ جز مشاغل پر درآمد محسوب شود. اگر به درستی و با اصول وارد این حرفه شوید بعد از چند ماه هم سرمایه اولیه و هم سود زیادی از این راه کسب خواهید کرد.

کسب درآمد از راه تولید قارچ بسیار آسان و پر بازده است فقط باید با اصول و داشتن اطلاعات تخصصی وارد این حرفه شد. هزینه ساخت سالن پرورش قارچ با توجه به ابعاد و تجهیزاتی که در آن استفاده می‌کنید تعیین می‌شود و برآورد سرمایه‌ی اولیه برای وارد شدن به این حرفه با منطقه محل زندگی شما متناسب است.

اقدامات اولیه برای تاسیس سالن پرورش قارچ

سالن‌های پرورش قارچ از هر نظر برای رشد و نمو قارچ‌ها باید مجهز و آماده باشند. اولین کاری که باید برای تاسیس سالن پرورش قارچ انجام دهید خرید یا اجاره ملک با ابعاد مشخص است که بتوانید متناسب با آن وسایل و تجهیزات دیگر را فراهم کنید.

برای اطلاع از درآمد پرورش قارچ نیاز است تا هزینه تجهیزات مورد نیاز را برآورد کنید. اقدامات دیگر تهیه تجهیزات مورد نیاز برای سالن پرورش قارچ صنعتی با تجهیزات لازم برای سالن‌های سنتی یا نیمه صنعتی بوده که ممکن است کمی متفاوت باشند.

. ولی در حالت کلی برای تجهیز یک سالن قارچ شما به تجهیزات زیر نیاز دارید:

#هواسازها :مانند فن، کولر، داکت هوا

#پسرمایشی‌ها :مانند چیلرها، یخچال‌های صنعتی برای سالن‌های صنعتی، کولر آبی یا گازی

#گرمایشی‌ها :مانند دیگ بخار، بخاری گازی، هیتر گازی

#رطوبت سازها :مثل رطوبت ساز پروانه‌ای

#ابزارهای اندازه گیری :دما و رطوبت

#تجهیزات بهداشت و شستشو: مانند طی، سطل

#مخزن :آب، پمپ آب، شیلنگ برای آبیاری

#وسایل بسته بندی: از جمله ترازو، سلفون، دستکش یکبار مصرف، لیبل و لیبل زن و …

#چهارپایه فلزی: چرخ دار، قفسه بندی

#وسایلی مانند:فرغون، بیل، چراغ قوه، ماله تخت کوبی، دمپایی، چاقو، ابزار قارچ چینی و …

معرفی هزینه‌های ثابت و درگردش

هزینه پرورش قارچ

هزینه ساخت کارگاه پرورش قارچ  یا به طور کلی هزینه سالن پرورش قارچ به دو نوع زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

1_هزینه‌های ثابت سالن قارچ: منظور از هزینه‌های ثابت، سرمایه‌ای است که برای خرید تجهیزات ثابت و همیشگی سالن قارچ مانند: قفسه‌ها، ابزار برداشت قارچ، سیستم هوشمند سالن، رطوبت ساز، کولر و بخاری نیاز دارید. این هزینه‌ها معمولاً فقط در شروع کار پرورش قارچ پرداخته می‌شود و اگر تجهیزات شما به درستی نگهداری شده و دچار خرابی نشوند، سالیان سال می‌توانید بدون هزینه مجدد، از آن‌ها استفاده کنید.

2_هزینه‌های در گردش: در کنار هزینه‌های ثابت، شما یک سری هزینه‌های جاری نیز دارید، که معمولاً به‌صورت دوره‌ای در هر بار پرورش قارچ یا به‌ صورت ماهیانه پرداخت می‌شوند. از جمله هزینه‌های جاری در سالن‌های قارچ خوراکی، می‌توان به هزینه‌های مربوط به انرژی، نیروی کار، کمپوست، خاک پوششی و … اشاره کرد.

سرمایه راه اندازی پرورش قارچ در ایران سال 1403

قارچ

هزینه راه اندازی پرورش قارچ در سال 1403 سرمایه گذاری اولیه در تملک زمین و ساخت ساز به ترتیب از 500 میلیون تا یک میلیارد تومان و 100 تا 200 میلیون تومان است. هزینه‌های ماهانه شامل آب و برق، کارگر، نگهداری و حمل و نقل است که بین 10 تا 20 میلیون تومان برای آب و برق، 10 تا 15 میلیون تومان برای کارگر، 4 تا 8 میلیون تومان برای نگهداری و 5 تا 20 میلیون تومان برای هر وسیله نقلیه متغیر است.

برای حمل و نقل با وجود هزینه‌های اولیه، برنامه ریزی استراتژیک می‌تواند به کشت پایدار و سودآوری بالقوه منجر شود. اما به طور کلی عوامل مختلفی از جمله موارد زیر در هزینه ساخت سالن پرورش قارچ موثر است:

1_نوع قارچی که پرورش می‌دهید، به‌صورت مستقیم می‌تواند، هزینه سالن پرورش قارچ را تحت تأثیر قرار دهد. اگر بخواهیم به انواع قارچ‌ها بپردازیم، می‌توان از قارچ دکمه‌ای، قارچ صدفی، قارچ شیتاکه و قارچ گانودرما نام برد.

باید بدانیم که هزینه سالن پرورش هرکدام از قارچ‌های ذکر شده نسبت به دیگری متفاوت است. برای مثال پرورش قارچ دکمه‌ای، بدلیل حساسیت بالا به تغییرات شرایط محیطی، به تجهیزات بیشتری هم نیاز دارد. این موضوع می‌تواند در میزان هزینه‌ای که برای سالن پرورش قارچ دکمه‌ای گذاشته می‌شود، نسبت به سالن پرورش دیگر قارچ‌ها متفاوت باشد.

2_مقیاس تولید در هزینه ساخت سالن پرورش قارچ: در بحث هزینه ساخت سالن پرورش قارچ، اندازه سالن یا واحد تولیدی نیز اهمیت دارد. هرچه سالن پرورش قارچ شما بزرگ‌تر باشد، به مواد اولیه و تجهیزات بیشتری برای پرورش قارچ نیاز خواهید داشت. اگر چه این موارد هزینه‌های شما را بالا می‌برد، اما متعاقباً درآمد بیشتری هم خواهید شد.

3_نوع فناوری و تجهیزات در هزینه ساخت سالن پرورش قارچ: بسته به اینکه از روش‌های سنتی در سالن پرورش قارچ خود مانند آبیاری دستی، تهویه با وسایل ابتدایی مانند کولر و بخاری و … استفاده کنید، یا سالن خود را با ابزار مدرن مانند سیستم‌های هوشمند‌سازی اندازه‌گیری رطوبت خاک سالن، دماسنج‌های دقیق‌تر، تهویه هوشمند، آبیاری قطره‌ای و … مجهز نمایید، هزینه ساخت سالن پرورش قارچ متفاوت خواهد بود.

اجاره یا خرید ملک برای کارگاه پرورش قارچ

کارگاه پرورش قارچ

ممکن است سالن پرورش قارچ را اجاره کنید یا خودتان بسازید. برای ساخت سالن صنعتی باید یک زمین در خارج از شهر خریداری کنید. سپس اقدام به کسب مجوز از جهاد کشاورزی نمایید. هزینه احداث سالن صنعتی بستگی به متراژ، تعداد اتاق ها و … دارد. علاوه براین باید برای اخذ مجوز نیز هزینه‌ای را پرداخت کنید.

سالن‌های نیمه صنعتی یا سنتی نیازی به مجوز ندارند، ولی برای استفاده از وام و مزایا می‌توانید مجوز مشاغل خانگی را دریافت نمایید. همچنین برای ساخت سالن‌های پرورش قارچ معمولا از بلوک‌های سیمانی استفاده می‌شود تا رطوبت را نگه دارند. برای کاهش هزینه احداث سالن می‌توانید بخشی از ملک شخصی خود را تبدیل به سالن پرورش قارچ  کنید و به اصطلاح تغییر کاربری دهید.

زیرساخت‌های لازم برای سالن

زیرساخت‌های لازم برای سالن پرورش قارچ بعد از تهیه ملک مناسب شامل تجهیز سوله پرورش قارچ است که شامل ایجاد محیط مناسب برای رشد قارچ و همچنین نصب سیستم های کنترل دما و رطوبت، واحدهای قفسه بندی و روشنایی مناسب است.

هزینه راه اندازی زیرساخت های کشت بین 100 تا 200 میلیون تومان برآورد شده است. سپس تهیه مواد اولیه برای کشت قارچ است که این مواد ستون فقرات کشت قارچ را تشکیل می‌دهند که شامل بسترسازی مناسب برای تخم ریزی یا کاشت دانه‌های قارچ و سایر لوازم ضروری است.

خرید لوازم اولیه کارگاه پرورش قارچ

لوازم تولید قارچ

استفاده از بهترین تجهیزات برای پرورش قارچ می‌تواند به بهبود کیفیت و کمیت قارچ  منجر شود. بعد از قفسه بندی و ایجاد تهویه مناسب در سالن‌ها و ایجاد وسایل گرمایشی و سرمایشی لازم است یکسری ابزار و تجهیزات ضروری دیگر را تهیه کنید.

تجهیزات با کیفیت بالا، مانند دماسنج، سرآب پاش، رطوبت‌ساز، رطوبت‌ سنج و سلفون برای بسته بندی، رول بستر و چسب زرد (تله حشرات) بسیار مهم هستند که در ادامه به معرفی و قیمت‌های مختلف آن می‌پردازیم:

#دماسنج

دماسنج‌های مخصوص پرورش قارچ، برای اندازه‌گیری دمای محیط مربوطه مورد استفاده قرار می‌گیرند. دمای مناسب جهت رشد قارچ بستگی به نوع قارچ و مراحل رشد آن متغیر است. با توجه به سنسورهایی که این دماسنج‌ها دارند برای استفاده در انواع مختلف قارچ‌ها مناسب هستند و نشان می‌‌دهند هر قارچ در چه دمایی شروع به رشد می‌کند.

قیمت این دماسنج‌ها به طور مستقیم به مدل آن بستگی دارد. به طور مثال دماسنج جیوه‌ای میله‌ای در حال حاضر 40,000 تومان است. در حالی که دماسنج دیجیتال میله‌‍ای به دلیل کاربرد بالاتری که دارد با قیمت 150,000 تومان به فروش می‌رسد.

#سرآب پاش

برای آبیاری مناسب و اصولی لازم است از سر آب پاش استفاده کنید، یک سرآب پاش مناسب برای سالن‌های پرورش قارچ باید دارای دوشی نرم که خاک را به هم نزد و دارای پاشش شدید نباشد که باعث کثیف شدن قارچ‌ها به واسطه گل شود. سر آب پاش‌ها بسته به جنس و مارک آن قیمت گذاری می‌شوند.

#رطوبت ساز

رطوبت سازهای سالن قارچ ابزاری هستند که برای حفظ رطوبت هوا در سالن‌های پرورش قارچ استفاده می‌شوند. رطوبت هوا یکی از عوامل مهم در رشد و تولید قارچ است و برای حفظ رطوبت هوا در سالن قارچ باید از روش‌های مختلفی استفاده شود. یکی از روش‌های معمول برای حفظ رطوبت، استفاده از رطوبت سازهای سالن قارچ است.

استفاده از رطوبت سازها با ایجاد رطوبت بالا در زمان برداشت قارچ از ترک خوردن در کلاهک قارچ جلوگیری می‌کند. این تجهیزات معمولا با توجه به کیفیت عملکردشان قیمت‌های متغیری دارند. هزینه رطوبت سازهای معمولی 9تا 15میلیون است. در حالی که می‌توان مدل‌های باکیفیت‌تر این دستگاه را با هزینه 10 تا ۲۰ میلیون تومان تهیه کرد.

#سلفون کش

سلفون کش یکی از محصولات مورد نیاز در بسته‌بندی قارچ است.

به طور کلی قیمت تجهیزات پرورش قارچ به علت تاثیرگذاری عوامل مختلف، ممکن است بسیار متغیر باشد. نوع، کیفیت و برند تجهیزات، موقعیت جغرافیایی و بازار محصولات، همه به طور مستقل بر قیمت تجهیزات پرورش قارچ تاثیر می‌گذارند.

برای مثال، تجهیزات پرورش قارچ با کیفیت بالا، از برندهای مشهور و در بازارهایی با تقاضای بالا، قیمت بیشتری دارند؛ همچنین، در برخی مناطق، به دلیل فاصله و هزینه حمل و نقل، تجهیزات پرورش قارچ گران‌تر هستند

 

امکانات تاسیساتی

امکانات تاسیساتی

استفاده از تجهیزات با کیفیت در پرورش قارچ می‌تواند تأثیرات مثبتی روی میزان قارچ تولیدی، داشته باشد. پس بهتر است هنگام تهیه لوازم پرورش قارچ دقت کنید و از کیفیت و سالم بودن تجهیزات اطمینان حاصل کنید.

از جمله امکانات تاسیساتی که در ساخت سالن پرورش قارچ مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1_هواساز: هواسازها مهم‌ترین تجهیزاتی هستند که در زمان ساخت سالن پرورش قارچ مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهتر است برای عملکرد بهتر سیستم‌های هواساز برای هر سالن پرورش به طور جداگانه نصب شوند، محفظه اختلاط هوا (Mixing Box) بزرگ باشد تا امکان استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت کوئیل‌ها وجود داشته باشد.

2_اگزوز:اگزوزها به منظور تنظیم فشار هوای داخل سالن پرورش قارچ به کار می روند. ابعاد اگزوزهای تعبیه شده متناسب با ابعاد کانال هوای ورودی و به تعداد دو عدد در انتهای سالن و به ارتفاع یک متر از کف سالن پرورش قارچ قرار می‌گیرد. به منظور ممانعت از ورود حشرات و گرد و غبار، نصب فیلتر بر روی اگزوزها توصیه می‌شود.

3_اینورتر:دستگاهی است که با کم و زیاد کردن دور موتور، هوای ورودی را تنظیم و به این صورت از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. به ازای هر هواساز، در سالن‌های پرورش قارچ، یک دستگاه اینورتر نیاز است.

4_دیگ بخار: با ظرفیت یک تن با فشار ۱۵۰ psi، ۱ دستگاه

5_دیگ آب گرم :به ظرفیت ۵۰۰۰۰۰ کیلوکالری، ۱ دستگاه

6_سختی گیر: به ظرفیت ۱۴۰۰۰۰ گرین، ۱ دستگاه

7_تجهیزات سردخانه سالن بسته بندی: شامل کندانسور و اوپراتور، ۲ دستگاه

8_چیلر: به ظرفیت ۶۰ تن برودت با برج‌های خنک کننده مربوطه، ۱ دستگاه

9_ژنراتور: ۸۰ کیلووات، ۱ دستگاه

10_سکوهای محرک: قارچ چینی، ۶ دستگاه

11_تانک‌های مدرج آبیاری: بسترها با پمپ و تجهیزات مربوطه، ۱ دستگاه

12_منابع آب: به ظرفیت ۸۵۰۰ لیتر، ۲ دستگاه

13_منابع سوخت: مصرفی به ظرفیت ۸۵۰۰ لیتر، ۲ دستگاه

14_دستگاه‌ها و تجهیزات بسته بندی :شامل دستگاه استرچ کش، لیبل زن، ترازوها و باسکول

استخدام نیروی کار

نیروی کار

تعداد نیروی کار مورد نیاز شما تا حد زیادی به وسعت سالن یا سالن‌های قارچ شما بستگی دارد. لازم به ذکر است با توجه به اینکه قارچ بسیار حساس است، نمی‌توان برخی از موارد را برای کاهش هزینه‌ها حذف کرد. برای مثال اگر سالن بزرگی داشته باشید و برای صرفه‌ جویی در هزینه‌ها نیروی کار کمتری بگیرید.

این امکان وجود دارد که محصول شما قبل از برداشت، از نوع قارچ سوپر و درجه یک به نوع قارچ درجه 2 یا 3 برسد، که ماندگاری پایین‌تری دارند و باید بسیار ارزان‌تر به بازار عرضه شوند. تجربه و مهارت‌های کارکنان نیز می‌تواند در میزان دستمزدی که دریافت می‌کنند و هزینه‌های شما تفاوت ایجاد کنند. اما به این نکته توجه نمایید که کارکنان ماهر باعث بهبود بهره‌وری و کاهش ضایعات می‌شوند.

هزینه نگهداری و مراقبت از قارچ

شیرین‌ترین و جذاب‌ترین بخش پرورش قارچ مرحله برداشت آن است. برداشت قارچ زمانی انجام می‌گیرد که کلاهک آن به اندازه مطلوب رشد کرده باشد و چتر آن باز نشده باشد.

به طور کلی سایز قارچ بستگی به نظر مشتری دارد اما اندازه کمی بزرگتر از تخم مرغ، اندازه مطلوب و مشتری پسند خواهد بود. پس زمانی که کلاهک قارچ به این اندازه رسید آن را باید برداشت کرده و با نگهداری و مراقبت درست آن را به بازار فروش فرستاد.

برای ماندگاری بیشتر قارچ باید آن را شوک سرمایی داد. به این صورت که قارچ ها را در سردخانه یا یخچال در دمای ۱ تا ۳ درجه به مدت ۴ ساعت قرار داد و بعد از آن روی قارچ‌ها را سلفون بکشید.

اگر قارچ را در سبد قرار دادید، جهت شوک دهی دور آن را روزنامه نگذارید و اگر در کارتن بود، در کارتن را باز بگذارید. در ایران معمولا قارچ به صورت بسته‌های ۲۰۰، ۴۰۰ و ۱۰۰۰ گرمی در ظروف یکبار مصرف بسته بندی می‌شود.

برای بسته بندی قارچ ظروف یکبار مصرف با جنس‌های مختلف وجود دارد که عمده و رایج‌ترین ظروف بسته بندی قارچ با دو جنس PP  و  PS وجود دارد که در سایزهای ۴۰۰ گرمی و ۱۰۰۰ گرمی با ارتفاع 7 سانت وجود دارد و تعداد این ظروف به اختیار خود تولید کننده است ولی عمده این ظروف با قیمت بالغ بر 600 تا 700 تومان به فروش می‌رسند.

حمل و جابجایی محصول

جابه جایی

یکی از مهم‌ترین عوامل در حفظ و نگهداری و حمل و جا به جایی قارچ  استفاده از ظرف مناسب، بسته بندی است. بسته بندی  قارچ باید به گونه‌ای انجام شود که کیفیت قارچ از مبدا به مقصد و تا رسیدن به دست مشتری خراب نشود.

اگر بسته بندی قارچ به درستی انجام نشود باعث خراب شدن و از بین رفتن کیفیت قارچ می‌شود. ظرف بسته بندی قارچ باعث می‌شود عوامل خارجی و آلودگی‌های محیطی روی قارچ اثر نگذارد و تبادل هوایی صورت نگیرد تا قارچ با بالاترین کیفیت به دست مصرف کننده برسد.

بسته بندی قارچ در ظروف یکبار مصرف انجام می‌شود که کیفیت قارچ و چگونگی بسته بندی آن روی جذب مشتری نیز تاثیر می‌گذارد و باید به بهترین شکل انجام شود. ظرف‌های بسته بندی در ابعاد و وزن‌های مختلفی وجود دارند که روی این ظرف‌ها از پلاستیک برای پوشش دهی بهتر استفاده می‌شود و قارچ را در برابر تغیرات محیطی محافظت می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی ظرف بسته بندی قارچ این است که بسیار سبک است و به راحتی قابل حمل بوده و حتی به راحتی با پلاستیک برای جلوگیری از آلودگی قارچ قابل پوشاندن است.

ظروف بسته بندی قارچ مانع از ورود میکروب و دیگر عوامل بیماری‌زا به داخل بسته بندی قارچ و خود قارچ می‌شوند و این باعث می‌شود قارچ‌ها تا رسیدن به دست مشتری سالم باقی بمانند. این ظروف علاوه بر جذابیت ظاهری باید دارای کیفیت مناسب نیز باشند.

 

 

مقایسه هزینه راه اندازی پرورش قارچ در ایران با سایر کشور ها

کشور

ایران (ریال)

آمریکا ( دلار)

استرالیا ( دلار استرالیا)

هزینه اجاره زمین

500 میلیون تا 10 میلیارد

100000 تا 200000

70000 تا 140000

هزینه زیر ساخت

1000 تا 2000 میلیون

20000 تا 40000

14000 تا 28000

هزینه مواد اولیه ( ریال)

500 تا 1000میلیون

10000 تا 20000

7000 تا 14000

هزینه آب و برق و گاز

100 تا 200 میلیون

2000 تا 4000

1400 تا 2800

هزینه نیروی کار(ریال)

100 تا 200 میلیون

2000 تا 3000

1400 تا 2100

هزینه بهداشت

40 تا 80 میلیون

 1000 تا 2000

700 تا 1400

هزینه حمل و نقل

20 تا 200 میلیون

1000تا 4000

700 تا 2800

پرورش قارچ

اخذ مجوزهای لازم برای فروش، هزینه‌های تبلیغاتی و بازاریابی

برای اینکه بتوانید فعالیت خود را در زمینه تولید و فروش قارچ آغاز کنید بهتر است قبل از هر چیزی به دریافت مجوز از ادارات مربوطه اقدام کنید. غالبا مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز شامل موارد زیر است:

#سناد تأیید مالکیت زمین|گواهی انطباق با حریم خصوصی واحد دام

#مدرک مدیریت زمین#گواهی تامین برق مورد نیاز است

#ارائه طرح مطالعات امکان سنجی به مشاور

#گواهی تامین آب اجباری

#نقشه زمین مورد نیاز برای گواهی آزمایش آب و خاک

با اخذ مجوز فعالیت شما رسمی شده و اجازه فعالیت و فروش قارچ به مراکز مختلف را خواهید داشت. اما برای اینکه بتوانید وارد بازار کار این حرفه شوید باید بدانید به طور کلی بازار فروش قارچ بازار پر رونق و پر کششی است. زیرا قارچ یک کالای مصرفی و پر طرفدار در کل دنیا است.

در واقع تمامی فرآیند پرورش قارچ، در گرو فروش مناسب و به موقع است. چرا که در صورت عدم وجود خریدار، قارچ‌ها به سرعت فاسد شده و زحمات و هزینه‌های پرورش دهنده از بین می‌رود.

به طور کلی، نیاز است تا همواره و به صورت همزمان، سعی در حفظ مشتری‌های قدیمی و جذب مشتری‌های جدید داشت. با کمک این استراتژی، می‌توان از حضور مشتری به طور ثابت، اطمینان حاصل کرد. عمده ترین بازار فروش آن شامل سوپرمارکت‌ها، سوپرمیوه‌ها، فست فودها، رستوران‌ها و میدان تره بار است.  

معمولا تولیدکننده‌ها به دو صورت قارچ تولیدی خود را می‌فروشند. یا خود تولیدکننده مستقیما آن را به مصرف کننده می‌فروشد یا کل بار تولید شده را به ویزیتور‌ها می‌دهند. اگر خود تولید کننده  قارچ را به فروش برساند، سود بیشتری برایش خواهد داشت.

هر تولیدکننده‌ای در اولین دوره کشت خود نیاز دارد که برای محصول خود بازاریابی انجام داد. در دوره‌های بعدی مشتری مطمئنا شما را به عنوان تولید کننده می‌شناسد و خودش برای خرید محصول شما به سراغتان خواهد آمد.

سعی کنید از سوپر میوه‌ها و فست فودهای نزدیک به سالن خود، شروع به جذب مشتری کنید زیرا اینگونه هزینه تبلیغاتی کمتری خواهد داشت، علاوه بر این در دنیای امروزی که به دنیای عصر ارتباطات و مجازی تبدیل شده است می‌توانید با تبلیغات گسترده در فضاهای مختلف مجازی محصولات خود را به فروش برسانید که اینکار با کمترین هزینه انجام می‌گیرد.