در این مقاله بخوانید

نرم افزار راینو چیست؟

کار با نرم افزار مدل سازی سه بعدی بر اساس هندسه NURBS چگونه انجام می‌شود؟

نقش Rhino در معماری چیست؟ این نرم افزار چه ویژگی‌هایی دارد؟

تا انتهای این مقاله آموزش راینو با موما همراه باشید تا به جواب سوالاتتان دست پیدا کنید.

نرم افزار راینو در ابتدا در سال 1990 توسط رابرت مک نیل به عنوان یک نرم افزار مکمل برای Autodesk CADD توسعه یافت. این نسخه با ثبات در سال 1998 منتشر شد و اولین نسخه آن به نام Rhino نسخه 1 شناخته شد. هندسه کاربردی (AG) برای ادغام هندسه AGLib و NURBS در CAD به کمک نیاز داشت. رابرت مک نیل یک نمونه اولیه در Cadd تولید کرد، پس از آن او و AG تصمیم گرفتند نرم افزار مدل سازی NURBS را توسعه دهند.

نرم افزار راینو چیست؟

نرم افزار راینو چیست ؟
نرم افزار راینو که به عنوان یکی از پرطرفدارترین نرم افزارهای مدل سازی سه بعدی در نظر گرفته می شود، اکنون بیش از هر زمان دیگری کاربرد دارد. Rhino یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی است که برای ایجاد مدل‌های سه بعدی واقعی و قابل اجرا مورد استفاده قرار می‌گیرد. Rhino بر اساس Splines غیر یکنواخت Rational Basis Splines، که به هندسه NURBS نیز معروف است، ساخته شده است که قادر به ایجاد ارقام دقیق ریاضی است.

Rhino به دلیل قابلیت رسم منحنی‌ها و سطوح آزاد که ایجاد طرح‌های پیچیده را در جنبه کاربردی تسهیل می‌کند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.  Rhino معمولا در زمینه‌هایی مانند معماری، مهندسی، جواهرات و انواع مختلف زمینه‌های طراحی مانند طراحی محصول، طراحی صنعتی، گرافیک، خودرو و طراحی مکانیک استفاده می‌شود. تکنیک آن دقیق‌ترین نوع مدل سازی است که در دنیای امروز وجود دارد.

آموزش مدلسازی با نرم افزار راینو

آموزش مدلسازی با نرم افزار راینو
Rhino دارای چندین ویژگی از جمله مدلسازی، ویرایش، رابط، نمایش، رندر، پیش نویس و چاپ و ضبط سه بعدی است. آموزش مدلسازی با نرم افزار راینو مستلزم یادگیری گزینه‌های کاربردی این نرم افزار مانند رابط، ابزار و… است.

#ابزار

این نرم افزار به کاربر این امکان را می‌دهد که به جای چند ضلعی با منحنی‌ها و اسپلاین‌ها کار کند. یک سطح سه بعدی با منحنی‌ها ایجاد می‌شود که به نوبه خود یک شبکه تطبیقی ​​ایجاد می‌کند که به فرد اجازه می‌دهد هر جنبه‌ای از سطح جسم را کنترل کند. نرم افزار راینو دارای طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها در مجموعه ابزار خود است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: نقاط، منحنی‌ها، اشکال هندسی، سطوح، مش‌ها و سایر ابزارهای عمومی و تبدیل.

پس از ایجاد مدل، Rhino عناصر را با هم ترکیب می‌کند تا مش‌هایی بسازد که به سطوحی قابل نمایش و رندر تبدیل می‌شوند. نرم افزار راینو نه تنها برای مدل‌سازی سه بعدی استفاده می‌شود، بلکه قابلیت طراحی دو بعدی نیز دارد.

#رابط

نرم افزار راینو دارای دو قابلیت در رابط است که به دو نوع کمک‌های ساخت و ساز و رابط کاربری تقسیم می‌شود که هر کدام با توجه به دستور و فرمانی که از شما می‌گیرند مدلسازی می‌کنند. مثلا رابط کاربری دارای مناطق فرمان، کنترل‌های فرمان، دستورات بازشو، نوار ابزارهای بازشو قابل تنظیم، نوار ابزار شفاف و… ویژگی‌های اساسی است.

#یک نمایش خود توضیحی است

Rhino به دلیل گرافیک سه بعدی سریع، نماهای مختلف مانند پرسپکتیو، سایه دار، شناور، نمایشگر تمام صفحه و موارد دیگر بهترین نرم افزار در نظر گرفته می‌شود. این نرم افزار با یک سیستم نمایش بهینه طراحی شده است که به کاربر اجازه می‌دهد کارایی و کار خود را به حداکثر برساند. در طول فرآیند طراحی، یک فایل باید بتواند روی نرم افزارهای مختلف کار کند.

این موضوع به این دلیل است که یک پروژه ممکن است از طریق انواع فایل‌ها و نرم افزارهای مختلف منتقل شود و باید در همه موارد قابل اجرا باشد. فایل‌های Rhino با فرمت  DM هستند و در همه رایانه‌های مایکروسافت و macOS پشتیبانی می‌شوند.  فایل‌های Rhino همچنین در فرمت‌های CAD و فایل‌های تصویری مانند dwg/dxf، 3ds، ai، pov، skp پشتیبانی می‌شوند.  

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های راینو سازگاری فایل‌ها و نحوه تبدیل آن‌ها به فرمت‌های مختلف است.

علاوه بر عملکردهای فراوان، هزینه کم و فرآیند یادگیری سریع، بسیاری از کاربران و متخصصان را به طور یکسان علاقمند به استفاده از این نرم افزار کاربردی کرده است.

شایستگی‌های نرم افزار راینو

شایستگی‌های نرم افزار راینو

1_دارای یک رندر داخلی با عملکرد خوب است که با برجسته کردن تمام جزئیات لازم، مدل‌ها را به زیبایی رندر می‌کند.

2_این نرم افزار در بازار مقرون به صرفه‌ترین نرم افزار برای تمام ویژگی‌هایی است که ارائه می‌دهد.

3_در مدل سازی سفارشی برای ایجاد هندسه‌های پیچیده با داشتن گزینه‌های متعدد، بهترین نتیجه را در کمترین زمان ارائه می‌دهد.

4_با وجود اینکه یک نرم افزار مدلسازی سه بعدی است، می‌تواند تصاویر دو بعدی بسازد.

5_استفاده آسان و یادگیری سریع از پلاگین حتی برای کاربران جدید

نقش نرم افزار راینو در معماری

نرم افزار راینو به طور گسترده در حرفه معماری و طراحی استفاده می‌شود. با توجه به اینکه معماران دائما برای ایجاد فرم‌ها و طرح‌های جدید و جالب در تلاش هستند، آن‌ها به نرم افزارهایی مانند Rhino نیاز داشتند تا بتوانند ایده‌های خود را طراحی و خلق کنند. Rhino ابزاری عالی برای ساختن طراحی آن‌ها با دقت و جزئیات کافی است. این کار به طراحان اطمینان می‌دهد که طرح‌های آن‌ها قابل اجراست.

معماران توانستند مدل‌های سه ‌بعدی کامل‌شده را که قبلا روی کاغذ پیاده می‌شد را با این نرم افزار کاربردی نشان دهند. شرکت‌های جهانی مانند  Zaha Hadid Architects، Bjarke Ingels Group، Gensler، Foster & Partners و بسیاری دیگر برای طراحی و خلق ایده‌هایشان از نرم افزار راینو بهره می‌برند. پس از محبوبیت Rhino  در بازار، معماری در دهه 2000 شاهد جهش و چرخش بزرگی در سبک بود. بسیاری از طرح‌های فوق‌العاده و زیبا در سرتاسر جهان ظاهر شدند که همه آن‌ها به کمک این نرم افزار بی‌نظیر امکان‌پذیر شدند.

جمع بندی

نرم افزار راینو یک نرم افزار تجاری غیریکنواخت (Rational B-spline (NURBS است. این نرم افزار معمولا برای معماری، جواهرات، CAD، خودرو و طراحی گرافیک استفاده می‌شود.

Rhino اساسا یک نرم افزار توسعه مدل سطح آزاد است که برای ایجاد مدل‌های مختلف نیازی به کدنویسی دستی ندارد. راینو این اجازه را می‌دهد تا بتوانید طرح‌های پیچیده‌ای را به راحتی ایجاد کنید که قابل اجرا و بسیار دقیق باشند.

سوالات متداول

به دلیل اینکه راینو یکی از نرم افزارهای محبوب و پرکاربرد در زمینه معماری، طراحی صنعتی و مدلسازی سه بعدی است.

خیر، هیچ دانش پیشینی در زمینه مدلسازی لازم نیست. راینو رابط کاربری ساده‌ای دارد که بیشتر افراد قادرند به سرعت با آن آشنا شوند.

 با استفاده از راینو می‌توانید فایل‌های سه بعدی مختلفی را ایجاد کنید از جمله فایل‌های عمومی مانند OBJ، STL و فایل‌های خاصی مانند RHP.

 راینو قابلیت مدل‌سازی سه بعدی اشیاء مختلف از جمله ساختمان‌ها، ماشین‌ها، محصولات و … را دارد.

بله، راینو از افزونه‌های جانبی بسیار زیادی برخوردار است که می‌تواند قابلیت‌های آن را گسترش دهد.

 بله، می‌توانید نقشه‌های ساختمان ویلا یا آپارتمان را با استفاده از ابزارهای راینو ایجاد کنید.

بله، راینو امکان رندر تصاویر با کیفیت بالا را از منابع مختلف فراهم می‌کند.

بله، با استفاده از سرویس‌های مختلف ابری مانند گوگل درایو یا Dropbox می‌توانید پروژه‌های خود را به اشتراک بگذارید

 بله، راینو از فرمت‌های مختلفی برای ارسال فایل‌های خود پشتیبانی می‌کند از جمله DWG، DXF و OBJ.

منابع مختلفی برای آموزش استفاده از راینو وجود دارد از جمله ویدیوهای آموزشی، کتاب‌ها و دوره‌های آموزشی آنلاین.

بله، با استفاده از افزونه‌های جانبی در راینو می‌توانید برای تحلیل‌های سازه استفاده کنید.